Co je NOS!, Cirkus Paciento a klauniáda?

NOS! Na Operační Sál!

Při chirurgickém zákroku u dětí dochází k celé řadě stresových okamžiků. Tuto proceduru lze zjemnit pomocí citlivé intervence humorem. Speciálně vyškolení Zdravotní klauni provázejí pacienty a jejich rodiče procesem příprav na zákrok a tráví s nimi i celou cestu na operační sál až do doby, než si dítě přebere personál zodpovídající za samotnou operaci. Během celého dopoledne, kdy se pohybují mezi pokoji, rozehrávají s dětmi a rodiči růžné situace a hry, které děti zklidní a pobaví. Ve chvíli, kdy děti zůstávají na sále, provázejí Zdravotní klauni rodiče do místnosti jim určené. Posláním Zdravotního klauna v tomto programu je vnést pozitivní energii a odreagování do stresových okamžiků, které vznikají těsně před chirurgickým zákrokem.

Pilotní projekt NOS! (Na operační sál) jsme spustili na podzim 2013, nyní probíhá na dětském chirurgickém oddělení již čtyř nemocnic: v Praze-Motole, v Ostravě-Porubě, v Hradci Králové a od března 2015 také v Plzni.

CIRKUS PACIENTO

Cirkus Paciento je týdenní program určený především dlouhodobě nemocným dětem. Zdravotní klauni je navštěvují v průběhu celého týdne a během návštěv se s nimi podělí o dovednosti z oblasti kouzlení, žonglování a dalších cirkusových kousků. Tří až čtyřdenní příprava vrcholí slavnostním vystoupením, na kterém děti rodičům, ostatním dětem a zdravotnickému personálu předvádějí své nově nabyté cirkusové dovednosti.

Hlavní poslání Cirkusů Paciento je vzbudit u malých pacientů aktivní zájem o život a uzdravení, a i proto se Cirkus Paciento stává součástí celkového léčebného procesu. Projekt Cirkus Paciento probíhá zčásti v nemocnicích a zčásti v dětských léčebnách, v nichž děti tráví delší dobu. Děti se učí novým dovednostem dle možností a svého zdravotního stavu buď na oddělení dané nemocnice, nebo v pravém cirkusovém stanu, který Zdravotní klauni postaví v areálu příslušné nemocnice, nebo léčebny.

Zdravotní klauniády pro děti

V současné době realizují zdravotní klauni cca 300 klauniád měsíčně. Klauniáda začíná konzultací se zdravotním personálem o psychickém a zdravotním stavu pacientů, dezinfekcí rekvizit a rukou. Pak už Zdravotní klauni zaťukají na dveře pokoje a zeptají se, jestli mohou dál. Pro každé dítě vzniká improvizací nová legrační situace s využitím různých rekvizit a hudebních nástrojů. Záleží na věku pacienta, na jeho psychickém a zdravotním stavu. Zdravotní klauni mají legrační jména a zajímavé kostýmy, doplněné bílým lékařským pláštěm, nepoužívají žádné líčidla na obličej, protože jsou to klauni Zdravotní.

Cílem pravidelných návštěv je dětského pacienta myšlenkově oddělit od jeho nemoci a psychické nepohody, zaujmout ho hrou, zapojit ho do ní, přivodit magický okamžik a vykouzlit tak na dětské tváři úsměv. To pomáhá v uzdravení. Nejen děti, ale i jejich rodiče, zdravotní sestřičky nebo lékaři bývají vtáhnutí do netradiční lékařské vizity, kterou vede legrační doktor a zmatená sestřička. Během klauniády je důležité změnit atmosféru na oddělení a přinést čerstvý vzduch zvenčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>