REPORTÁŽ ǀ Stovky květin z rukou klaunů rozzářily oči žen v Motole i domově seniorů

Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen se pro nás i letos stal ideální příležitostí jak poděkovat, a potěšit spoustu výjimečných žen. Na řadu přišel nejen smích a zpěv, ale také záplava květin.

Díky laskavé podpoře Zahradnictví Chládek, které nám pro tuto příležitost darovalo 300 tulipánů všech barev, jsme uskutečnili dvě klauniády, které byly ještě o malinko výjimečnější, než ty běžné.

8. března – Onkologická ambulance v Motole

9:00 – Lavičky před dveřmi onkologických ambulancí jsou obsazeny malými pacienty a jejich rodiči, ale i dospělými pacienty. Hovoří se zásadně polohlasem, nikdo nechce vyrušovat. Mnoho přítomných napjatě čeká na své výsledky a nevyhne se chmurným myšlenkám.

9:02 – Jedny z mnoha modrých dveří se otevírají, každý přítomný zvedá zrak, vycházejí dvě osoby v bílých pláštích. Ale jsou zvláštní – mají červené nosy. Jsou to sestra Fáčová a doktor Hustoles. Jejich pestré kostýmy a tóny ukulele okamžitě poutají pozornost všech a na chmurné myšlenky už není prostor. Každá z přítomných žen i slečen si vychutnává píseň na přání a dostává kytičku. Podarovat a potěšit klauni nezapomenou ani všechny zdravotní sestry a lékařky.

10:00 - S další várkou květin míří na další oddělení a zanechávají za sebou úplně jinou chodbu, než do které vstupovali…

9. března – Domov sv. Karla Boromejského v Řepích

14:00 – Z klubovny domova se ozývají tóny harmoniky Ladi Kouckého – dnes musí obzvláště dobře naladit. Kapitán Archibald se na poslední chvíli rozhoduje, které kalhoty se pro dnešní slavnostní příležitost lépe hodí k uniformě.

14:05 – Ve společenské místnosti stacionáře již čekají senioři, personál i obligátní napečené dobroty. Všichni vědí, že klauni přijdou na pravidelnou návštěvu, Archibaldova náruč plná tulipánů však budí zvědavost. Během chvilky se všem dostane vysvětlení, a klientovi, panu Václavovi role gentlemana, který každou dámu podaruje tulipánem. Všichni zpívají oblíbené písně, žertují, vzpomínají, kapitán Archibald dámám i zatančí.

14:30 – Společenskou místnost opouštíme za zvonivého smíchu a vydáváme se do pokojů za ležícími klienty. V tom prvním čekají hned tři dámy, jejichž radost v očích lze jen těžko popsat. Každé dámě se dostalo květiny i polibku na hřbet ruky od nonšalantního Archibalda, a v jejich pohledu jsme doslova četli vzpomínky na mládí, které se v nich probudily. Opouštíme pokoj a necháváme za sebou tři dojetím zvlhlé páry očí a tři široké spokojené úsměvy.

14:50 – Na chodbě potkáváme paní primářku. „Hoši moji zlatí, tak ráda vás tu zase vidím, zase jste sem přinesli dobrou náladu!“. Tulipánek do ruky, pusa, pusa, a pokračujeme dál… Ještě mnoho tulipánů, čeká na svou příležitost udělat radost jedné z mnoha výjimečných žen v Domově.

17:00Nádobka na květiny zeje prázdnotou, ale každý pokoj v Domově je naplněn radostí. Tak zase brzy na viděnou!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>