TURNÉ PLNÉ SMÍCHU 2017 I Opět po roce…opět nezapomenutelné!

Turné plné smíchu 2017

………..

Po loňském úspěchu akce Turné plné smíchu vyrazili Zdravotní klauni opět rozdávat radost na místa, kam nemohou docházet pravidelně. Během čtyř dnů tak rozvezli smích a rozptýlení do osmi zařízení, kde potěšili nemocné děti, osamělé seniory i pacienty LDN. 

Nasajte atmosféru i energii Turné z foto prezentace: 

 

 

 

 

 

24. 4. – Strakonice (dětské oddělení)

24. 4. – Opařany (dětská psychiatrická nemocnice)

25. 4. – Klatovy (dětské oddělení)

25. 4. – Příbram (LDN, oddělení následné péče)

26. 4. – Liberec (LDN, oddělení následné péče)

27. 4. – Nové Město na Moravě (dětské oddělení)

27. 4. – Brno (dětské oddělení) 

………..

“Dobré ráno,

ještě jednou moc děkujeme za včerejší návštěvu klaunů na odděleních Následné péče v ON Příbram. Protože jsem už zažila 2 předchozí návštěvy, věděla jsem, co můžu čekat a na vás všechny se těšila. 

Jeden z mých postřehů ke včerejšku je obrovská vlna bezprostřednosti a pozitivity, kterou klauni přenesli nejen na pacienty, ale i na personál. Setkávám se někdy s názorem, že klauni na LDN a podobná oddělení nepatří, že to není důstojné, protože lidé jsou zde s kombinací těžkých onemocnění, na pokraji životních sil, v nepříznivé životní situaci a podobně, tedy spíš s názorem, že ticho a klid léčí. Včera jsem byla několikrát svědkem viditelné změny nálady a přerodu nedůvěry našich pracovníků i pacientů – po setkání s klauny a jejich citlivostí a přizpůsobením se situaci na oddělení se nemračil nikdo. Podařilo se skvěle rozehnat prvotní nedůvěru a obavu ze zesměšnění u pacientů i personálu. 

Opakovaně mne překvapuje, jak pozitivně působí návštěvy Zdravotních klaunů na lidi s omezenou orientací v čase a místě, na osoby s demencí. Je neuvěřitelné jak právě tito lidé dokáží nejrychleji navázat kontakt s humornou nadsázkou a vplout do rolí a komunikace po klaunském způsobu. Jakoby u nich už nehrála roli rezervovaná maska nás ostatních, pro které tvoří představa znemožnění a ztrapnění někdy nepřekonatelnou bariéru v komunikaci. Kouzelné byly ovšem i roztančené pacientky Následné rehabilitace, které kráčely chodbou v jazzovém rytmu za doprovodu klaunské kapely, pánové, potěšeni návštěvou a tancem usměvavých děvčat, dojaté pacientky s růžemi v ruce.

Opravdu mně opakovaně pozitivně překvapilo (nebo možná už nepřekvapilo), jak dokáží klauni zareagovat velmi pružně na situaci na pokoji nebo na oddělení celkově, na kterou se předem nemohou připravit. Jste fakt dobří! Mějte se prima a příště vás zase moc rádi uvidíme!

Mgr. Monika Ciklerová – zdravotně sociální pracovnice a koordinátorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>