VZDĚLÁVÁNÍ ǀ Pokračujeme ve spolupráci se 3. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy

Přednášky pro 3. LF UK v sídle Zdravotního klauna

 

Poptávka po profesionálních Zdravotních klaunech v posledních letech stoupá. Potřeba pozitivního a partnerského přístupu k pacientovi se stává trendem, a stále větší počet zdravotnických zařízení nás žádá o pravidelné klaunské „vizity“. S ohledem na potřebu celoživotního vzdělávání však rychle vzrůstá i poptávka po vzdělávacích seminářích, které pořádáme. Letos jsme tak mimo jiné navázali na úspěšnou spolupráci se 3. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a vstoupili i na půdu 2. LF UK.

Vlivem bezbřehého přístupu k informacím, vyžadují pacienti inspirovaní zahraničím stále otevřenější komunikaci ze strany zdravotnického personálu. Fakt, že dobrý psychický stav pacienta a pozitivní přístup napomáhá uzdravení, je nepopiratelný. Mnoho radosti a smíchu do nemocnic přineseme my, profesionální Zdravotní klauni, v rámci svých pravidelných návštěv, ale přestože jich ročně uskutečníme téměř 4000, nemůžeme být vždy a všude. Před několika lety jsme se proto rozhodli své know-how šířit prostřednictvím vzdělávacích akcí pro zdravotníky dál.

V loňském roce jsme navázali spolupráci se 3. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, pro jejíž studenty jsme uspořádali povinně volitelný kurz Radost a hra jako nástroj účinné komunikace. „Semináře jsou pro studenty velmi přínosné a zajímavé. Pomáhají jim vnímat, jak omezené je pohlížet na pacienta jenom z biomedicínského hlediska. Jako zásadní vidím, že mezi sestry a lékaře vnáší zcela jiný pohled na člověka a jeho nemoc“, uvedla pedagožka fakulty, Mgr. Petra Sedlářová. „Studenti popisovali, jak byly semináře poutavé, a že jim celkově dal tento krátký kurz více, než jakýkoli jiný předmět, který doposud absolvovali.“

Petr Jarčevský přednáší na půdě 3. LFUK

Úspěšná spolupráce se 3. LF UK pokračovala ve stejném modelu i letos. Naši umělečtí vedoucí, Petr Jarčevský a Lukáš Houdek, připravili medikům a studentům ošetřovatelství sérii přednášek „šitých na míru“. Provedli je nejen teorií, ale zaměřili se i na praxi efektivní komunikace, aby posluchači kromě odborné stránky ovládli i interakci s pacienty. Na základě pozitivních ohlasů se kurz znovu uskuteční v březnu příštího roku.

Své znalosti předávají lektoři ze Zdravotního klauna na půdě 3. LF UK i velkým skupinám včetně zahraničních studentů. Tyto teoretické přednášky posluchačům ukazují, jak mohou oni sami humor a radost do komunikace s pacientem zapojit. „Usmát se na člověka vás nic nestojí, získáte si rychleji jeho důvěru a spolupráce je pak mnohdy jednodušší; hlavně v případě dětských pacientů. Ukázat nám to bylo zcela jistě cílem našich lektorů“, zhodnotila absolventka kurzu, všeobecná sestra Ivana Jíchová.

Na žádost prof. MUDr. Jana Lebla, CSc., zahájili Zdravotní klauni spolupráci i se 2. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, a to přednáškami ve Fakultní nemocnici Motol. Nadále přednášíme v rámci pediatrických dní a konferencí pro zdravotní sestry, seminářů pro mediky, či střední zdravotnické školy…. a v neposlední řadě se pravidelně vzděláváme my sami, abychom svou misi dokázali dělat co nejlépe! 

2 komentáře u „VZDĚLÁVÁNÍ ǀ Pokračujeme ve spolupráci se 3. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy

 1. Kateřina

  Dobrý den,
  spolupráce s pražskými lékařskými fakultami je báječná věc, myslíte na to, že lékařské fakulty jsou i v Brně a Ostravě? Možná časem dojde i na ně. Pacienti jsou všude nastaveni stejně a laskavý přístup s humorem dělá divy i na Moravě. Fandím zdravotnímu klaunovi i když chápu, že nikdy nebude platit heslo “co doktor, to klaun”. Nicméně občas se mi podaří rozveselit doktora nebo doktorku v ordinaci nekomformní reakcí na sdělená fakta a to je potom pravda, že ledy tají a všechno nepříjemné se přijímá snáze. Měkké dovednosti lze trénovat, chce to jen dávku sebevědomí a pokory. Možná by se časem dali v této dovednosti vzdělávat i mrzutí pacienti :-) které už nebaví být mrzutými.
  Zdravím z Ostravy!

  1. Katy

   Přejeme hezký den, Kateřino. Děkujeme za zprávu! Jestli bude o naše semináře zájem, určitě budeme v budoucnu spolupracovat s dalšími fakultami. Zatím jsme na začátku, ale učíme se:o). Děkujeme za podněty a přejeme Vám spousty zdraví a humoru:o) Za Zdravotního klauna Katka Voborská

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>