VZDĚLÁVÁNÍ ǀ Tři dny s výjimečným pedagogem Josem Houbenem

Dílna Jose Houbena

………..

Být Zdravotním klaunem obnáší nejen věnovat čas samotným klaunským návštěvám, ale také vzdělávání. Třídenní dílna Jose Houbena, herce a pedagoga světového jména, proto byla pro naše klauny velkým svátkem!

Během práce s klobouky a převleky se umělecký vedoucí Lukáš Jose zeptal, zda je všechno v pořádku. „Jasně že je všechno v pořádku. Podívej se na ně,“ ukázal na kolegy, kteří ve dvojicích bojovali s kusy oblečení ve zdánlivě nekoordinovaném tanci. „Ti blázni se už hodinu a půl pokouší obléct si sako a ještě se jim to nepovedlo!“ Tedy pochvala, jakkoliv by v normálním světě působila spíše opačně. „The king of comedy,“ zazubil se pak Jos na jednoho brněnského klauna, který právě vynašel nový způsob, jak místo sebe „omylem“ obléci do saka a klobouku svého kolegu. 

Naučte se od Jose Houbena…

Hlavním vyjadřovacím prostředkem zůstává tělo, nikoliv tvář, která často sklouzává k pitvořivosti, doslovnosti, grimase. „Problém s grimasou je ten,“ říká Jos, „ že jejím prostřednictvím strháváme pozornost k obličeji, čímž ji ovšem ubíráme tělu. Tvář přitom diváckou pozornost už dávno má.“

• V rámci vzdělávání a osvojování si nových věcí kráčíme po cestě vytyčené čtyřmi základními body. To, co se nám zprvu zdá nemožným, stává se při analytickém přístupu a pomocí opakování možným. Možné se dalším tréninkem postupně stává snadným a od snadného už není daleko k výkonu virtuóznímu.

„Udělejte z nemožného možné,“ zaznělo mnohokrát během dílny. „Většina lidí se chce z nemožného stát rovnou virtuózy. Pak se ale úkol, před kterým stojí, stává skutečně nemožným.“

Komický efekt se rodí teprve z autenticity a pravdivosti, ze schopnosti ukázat, přehrát skutečný život. Nepramení z hledání humoru, gagu, vtipu. Tak pracují i klauni. Důležitá je přesvědčivost (byť s dramatickou nadsázkou) postavy a situace, teprve z nich se mohou rodit skutečně komické okamžiky.

Jos Houben

Jos Houben

je belgický rodák, který vystudoval na škole L’École Jacques Lecoq, kde je od roku 2000 profesorem. Režíroval a podílel se na scénáři kultovní komediální společnosti The Right Size. Pro britskou televizi Thames napsal a vytvořil němou dětskou komediální show Mr. Fixit. Spolupracoval na několika projektech s řeckým hudebním skladatelem Georgesem Aperghisem. S jeho one-man show Umění smíchu několikrát procestoval svět. Působí jako učitel, ředitel a konzultant pro různé komediální soubory, operní společnosti, cirkusové školy, workshop a festivaly, taneční školy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>