Klaun v době COVID-19

Živé klauniády pro děti i pro seniory pokračují!

I přes opět komplikovanou situaci způsobenou pandemií nemoci Covid-19 se nám daří dělat to, co je posláním Zdravotního klauna: chodit do nemocnic za malými pacienty a do domovů za osamělými seniory. V tuto chvíli stále navštěvujeme naprostou většinu z našich partnerských organizací a pevně doufáme, že v letošním roce nebudeme muset naše živé návštěvy přerušit.  

Svou práci v terénu samozřejmě bereme nesmírně vážně (i tak ale s úsměvem). Povinné respirátory FFP2 a očkování nebo testování podle aktuálních vládních nařízení jsou pro nás samozřejmostí. Stanovili jsme si také vlastní přísná preventivní hygienická opatření a jejich dodržování s maximální opatrností hlídáme.  

Zdravotní klaun je nedílnou součástí nemocnic. To je názor dospělých, na kterém nám záleží asi nejvíce: rodičů a zdravotníků. Proto naši přítomnost v nemocnicích konzultujeme s vrchními epidemiology nemocnic a podle těchto domluv se i pevně řídíme. 

A jak Zdravotní klauni stále nosí radost do nemocnic, se můžete podívat třeba i
v reportáži na ČT.

Velmi nám záleží na zdraví malých pacientů a našich dříve narozených přátel (fyzickém i psychickém). Při návštěvách dětí i seniorů dodržujeme přísná hygienická opatření:

  • Všichni naši profesionální Zdravotní klauni jsou očkovaní proti nemoci Covid-19 nebo testovaní dle aktuálních vládních nařízení. 
  • Zdravotní klauni nepřišli do styku s osobou, u které je potvrzeno onemocnění Covid-19, nebo která má příznaky tohoto onemocnění.
  • Zdravotní klauni nosí respirátor FFP2 po celou dobu klauniády. 
  • Samozřejmě si pravidelně dezinfikují ruce, minimalizovali své rekvizity (které také pravidelně dezinfikují), mají vždy čistý kostým.
  • A pochopitelně respektují veškerá doporučení a nařízení daného oddělení.  

Všechna pravidla návštěv vnitřních prostor při klauniádách, kterými se řídí naši Zdravotní klauni, najdete přehledně zde

Že v těžké situaci je velkým pomocníkem dobrá nálada, už bylo dokázáno. Pomáhá ke zlepšení psychického stavu i uzdravování. Věříme proto, že i v této pokračující obtížné situaci budeme moci přinášet radost tam, kde se jí nedostává – nemocným dětem, izolovaným seniorům i vytíženému personálu. 

Programy online

Stále také nabízíme rodičům nemocných nebo hospitalizovaných dětí možnost objednat pro ně zábavný a bezpečný třiceti minutový videohovor se Zdravotním klaunem. Virtuální klauniády, jak jsme tento program pojmenovali, nic nestojí a dítě se s klaunem zasměje a uvolní. 

Virtuální klauniády mají více podob. Kromě té na objednávku (rodičem pro své dítě) určené jednotlivým nemocným dětem jak doma, tak v nemocnicích, nabízíme službu i přímo nemocnicím a domovům pro seniory. V obou případech na jedné straně dodává klaun smích a zábavu a na té druhé skvělá a ochotná mobilní pečovatelka, či sestřička své rychlé nohy a našeho klauna v tabletu. Jedna taková klauniáda přinese najednou radost tolika dětem a seniorům, jako klauniáda klasická (živá). 

V Olomouci dokonce Virtuální klauniáda probíhá přímo
v nemocnici!
  

A do rukou jsou klauni připraveni znovu brát i pera, aby si psali veselé dopisy se seniory skrze Poštu pro dříve narozené. Jde o milou komunikaci, na kterou jsou senioři zvyklí ze svých aktivních let, a která je pro ně v dané situaci pohodlná. Už na jaře 2020 se nám velmi osvědčila, senioři si ji oblíbili. 

Videokanál Smích-online

Smát a radovat se potřebuje každý, a v současné době obzvlášť. Neprodleně po vyhlášení první karantény na jaře 2020 jsme proto spustili zábavný videokanál Smích-online. Široké veřejnosti zde od té doby pravidelně servírujeme porce klaunského humoru. Děti, senioři, ale i všichni ostatní si prostřednictvím videí mohou zkrátit čekání na osobní setkání s oblíbenými klauny. 

Náš videokanál plníme tematickými balíčky, klaunskými pohádkami, písněmi, záznamy z livestreamů a spoustou dalších videí, která vám vženou slzy… smíchu do očí.

Podívejte se na videa