ZDRAVOTNÍ KLAUNI přinášejí světlé chvíle do těžké doby

Představte si nemocniční pokoj, ve kterém se každé ráno probudí nemocné dítě a je mu hodně špatně. Nemůže běhat venku s ostatními, leží v nemocnici a před ním se rozprostírá další jednotvárný den. Takových pokojů jsou po celé naší zemi tisíce a v nich tisíce trpících dětí. Není divu, že u nich převládají pocity opuštěnosti a beznaděje.

Ale nemusí to tak být!

Jsou tu totiž Zdravotní klauni, kteří už 20 let proměňují slzy smutku v slzy radosti a smíchu. Například Mareček strávil v nemocnici dlouhé dva roky. Za tu dobu prožil víc bolesti než mnozí lidé za celý život. A přesto na ta léta on i jeho maminka Martina vzpomínají i v dobrém, protože měli v nemocnici věrné kamarády Zdravotní klauny, s nimiž se i v těžké době nemoci a strachu často od srdce zasmáli a zaradovali.

Marečkovi bylo 5 roků, když spadl z kola a kvůli sraženině v koleni musel do nemocnice. Tehdy si všichni mysleli, že se zranění rychle zhojí a bude vše dobré. Jenže vyšetření ukázalo, že se jedná o akutní lymfoblastickou leukémii, a Marečka čekalo stěhování z ortopedie na onkologii a dlouhá léčba. Zpočátku mu bylo hodně špatně, protože dostával kortikoidy a chemoterapie, ale postupně si zvykal a převládla jeho odvážná pozitivní nátura. Během dvouleté léčby se velmi často vídal se Zdravotními klauny. Nejvíce on i jeho rodina vzpomínají na slavný vesmírný Cirkus Paciento, kde si zahrál hned několik rolí – například lva či kosmonauta. Do představení se tehdy zapojila i maminka, která s klauny roztáčela talíře jako planety ve vesmíru.

Marečkův příběh má naštěstí dobrý konec

Marek již oslavil desáté narozeniny, uzdravil se, a kromě pravidelných kontrol žije normální klučičí život. Na léta v nemocnici ale vzpomíná docela rád – i když to byla těžká doba, zažil tam i skutečně veselé chvíle.

Bohužel některé příběhy nemají tak štastný konec. Nemoc se někdy vrátí a boj začne nanovo. Ale je důležité, že těmto trpícím dětem můžeme alespoň na chvíli pomoct zapomenout na všechny starosti, smát se s nimi a radovat se.

A tak Vás prosíme: pomáhejte nemocným a trpícím, aby se mohli radovat. Vaše pomoc je nesmírně důležitá! Srdečně děkujeme.