Čekání před ambulancí může být pro děti zábava, ukazují Zdravotní klauni ve FN Motol

25.března 2021

Zdravotní klaun pro pražskou Fakultní nemocnici v Motole připravil nový program, díky kterému se humor a smích dostávají do čekáren odborných dětských ambulancí největší české nemocnice. Zdravotní klauni je navštěvují několikrát týdně a dokazují, že čekání může být docela zábavná věc.

 

RADOSTNÁ VLNA

"Dobré ráno, dobré ráno!" Ospalou atmosféru čekárny dětské interní ambulance ve FN Motol zázračně promění hlasitý pozdrav Zdravotní klaunky Jany Epikaridis alias sestry Pestré. Mezi čekající děti a jejich doprovod vtrhne jako velká radostná vlna spolu se svým klaunským partnerem Alešem Surmou. „Nechte mě hádat, kdo jste. Mám takovou magickou schopnost. Vy jste jeho sestra!“ věštecky osloví zdravotnici, která si na vyšetření odvádí malého pacienta. Právě začíná jeden neobyčejný den, kdy službu v ambulancích motolské nemocnice drží Zdravotní klauni.

Do FN Motol chodí klauni každý všední den. Kromě pravidelných klauniád na dětských odděleních a pokojích hospitalizovaných dětí (jedná se o 16 různých prostředí) se nově pohybují i v čekárnách před odbornými ambulancemi.

„Vnuk je unavený, na vyšetření jedeme zdaleka a museli jsme vstávat už v pět hodin,“ říká čekající babička, ke které se tiskne její asi tříletý vnuk. Za chvilku s úsměvem pozoruje, jak chlapec ožívá, seskočí ze sedačky a odpovídá klaunům.

PROMĚNA ATMOSFÉRY

Ta proměna je veliká. Některé děti se zpočátku ostýchají, jiné se ke klaunům nadšeně hrnou. V každém případě se dvojice Zdravotních klaunů dokáže na každého z nich zaměřit, věnovat jim svou pozornost a rozesmát je. Vypadá to, jako by malé pacienty dokázali kouzlem přenést do úplně jiného světa. A zároveň udělat i z toho krátkého výletu malý, ale nezapomenutelný zážitek. Pro ty malé, ale i větší. „Víte ještě, jak se jmenuju?“ ptá se dvanáctiletá slečna klauna. „Chodili jste ke mně na pokoj, když jsem byla tady na oddělení, já jsem se na vás vždycky tak hrozně těšila!“ hlásí se k nim jako ke starým známým.

„Víte ještě, jak se jmenuju? Chodili jste ke mně na pokoj, když jsem byla tady na oddělení, já jsem se na vás vždycky tak hrozně těšila!“

NÁVŠTĚVY AMBULANCÍ JSOU JEDNÍM Z DÁRKŮ KE 20. NAROZENINÁM

Zdravotní klauni letos v Česku slaví už dvacet let existence a program Klaunská ambulance je novinkou, kterou připravili jako dárek mimo jiné pro FN Motol. „Jsme velmi rádi, že se nám daří přinášet humor a smích i v této obtížné době na stále další a další místa a naše programy rozšiřovat. FN Motol je pro nás váženým partnerem, který si uvědomuje význam a důležitost humoru,“ říká ředitelka Zdravotního klauna, Kateřina Slámová Kubešová. 

Aby mohli být Zdravotní klauni přítomní nejen v Motole i během pandemie, dodržují velice přísná hygienická pravidla. Na svoje červené nosy si už rok nasazují na respirátory a nyní se jednou za tři dny testují.

SPECIFICKÁ DISCIPLÍNA KLAUNOVÁNÍ

Klaunování v čekárnách ambulancí je specifická disciplína. Klauni musí v otevřeném prostoru, kde jsou rodiče a děti ze všech stran, osvědčit cit pro celek i detail. „Komunikace s jednotlivými pacienty či doprovodem musí být stále ušita na míru jejich individuální potřebě. Zároveň však jsou Zdravotní klauni přítomni i pro všechny ostatní, včetně zdravotnického personálu. Při tom všem ještě zvládají brát ohled na ty, kteří potřebují klid, i na dění za dveřmi ordinace,“ vysvětluje náročnost a specifika nového programu Lukáš Houdek, který se stará o profesionální rozvoj Zdravotních klaunů.

STRACH A STRES MIZÍ

Všechny tyhle malé interakce trvají sice jen pár vteřin nebo minut, jejich vliv je ale patrný na první pohled. Stres a nervozita, které jsou v čekárnách ambulancí přítomny v koncentrované podobě, se nenápadně rozpouští.

Čekání je náhle docela zábavná věc, rodiče i děti odkládají mobilní telefony, kterými krátili dlouhou chvíli, chovají se uvolněně. Fakultní nemocnice v Motole spolu se Zdravotními klauny ukazuje, že vážné doby se dají lépe zvládat s humorem.

Dvojice Zdravotních klaunů se mezitím v nemocnici přesouvá na další patro. Trochu jim to trvá, protože cestou potkávají další a další malé pacienty, kteří na ně zvědavě koukají. A nejenom oni. „Počkejte, vy chcete nahoru?“ volá klaun na lékaře, který se chystá zmáčknout tlačítko. „Já vám ho přivolám!!! Haló, výtahu, přijeď sem dolů, hned! Tady pan doktor potřebuje nahoru!“ důrazně žádá výtah...

abaton-monitoring