Kolem profese Zdravotních klaunů mnohdy panuje spousta předsudků a otázek. Rozhodli jsme se práci klaunů přiblížit prostřednictvím nového seriálu s herečkou a naší bývalou klaunkou Petrou Bučkovou. Zodpovídáme v něm ty nejčastější otázky. Jak to celé vlastně funguje? Na jakých principech je klaunování postaveno? A proč vůbec Sundej nos? 

 

Petra Bučková je známá herečka, ale 12 let byla také Zdravotní klaunka. Svůj červený nos už sice sundala, ale v srdci klaunem zůstala. A tak se rozhodla, že vám ve svém pořadu Sundej nos poodhalí zákulisí Zdravotního klauna, klaunství jako oboru i zajímavosti, které jen tak někdo neví. Přizvala si k tomu klauny, ředitele i garanty jednotlivých programů. Všechny díly najdete na našem YouTube.

Podívejte se na vlastní oči

Do pilotního dílu si Petra pozvala Petra Jarčevského, uměleckého ředitele Zdravotního klauna. Bohužel nebo možná bohudík místo něj dorazil primář Karel Kolíček. Jak jsou nejčastější mýty spojené s profesí Zdravotního klauna? Kdo vlastně klauna může a nemůže dělat? A co jsou jeho povinnosti?
Druhý díl, dvojnásobný počet klaunů a dvojnásobná porce zábavy i nových informací. Petra si tentokrát pozvala Janu Machalíkovou a Sašu Stankova, tedy až poté, co si svůj nos sundali sestra Sladěna a docent Eduard Zahradníček. Dozvíte se, proč klauni chodí vždycky ve dvojicích, jak samotná klauniáda probíhá, nebo i to, jak klauni fungují s nemocničním personálem

Irena Dubail, Zdravotní klaunka, garantka klaunských kostýmů a programů pro dříve narozené

Irenka je opravdu renesanční člověk a ve Zdravotním klaunovi zastává hned několik funkcí. Protože se vše ani do jednoho dílu nevešlo, vyzpovídali jsme ji rovnou dvakrát!

Jak vypadá klaunský kostým, jak vzniká a proč vůbec potřebuje garantku? Třetí díl seriálu Sundej nos poodhaluje tajemství klaunských kostýmů.
Ve čtvrtém díle se pak podrobně podíváme, jak vypadá a co obnáší klaunování pro dříve narozené. Proč mají klauni jiné postavy i jiné oblečení? A jak se vlastně klauni na takový specifický program připravují?
Muzikoterapeut, Zdravotní klaun a garant programů na odděleních následné intenzivní péče Honza Kyncl se v pátém díle pořadu Sundej nos! rozpovídal o tom, jaká je role Zdravotního klauna v následné intenzivní/paliativní péči.

To nejlepší z prvních pěti dílů Sundej nos

Sestřih vtipných momentů z natáčení první pětice dílů Sundej nos.

Druhá řada

Jaká jsou specifika práce na dětských psychiatriích? Jaká je přesně role Zdravotního klauna? A jak se dá hledat humor a cesta k dospívajícím dětem s psychiatrickým onemocněním? Na tyto i další otázky odpovídala herečce Petře Bučkové Zdravotní klaunka a garantka programu Jitka Rosenová.

abaton-monitoring