Humor ve zdravotnictví aneb pravidla rošťárny

Kniha o „pravidlech rošťárny“ začala vznikat v pandemických dobách, ale nebyla jimi doufejme nijak poznamenána. Cíl autorů byl dvojí – podělit se o mnohaleté zkušenosti s používáním (diagnostikováním, dávkováním, aplikováním) humoru ve zdravotnickém prostředí a zároveň podpořit všechny zdravotníky, kteří pracují na náročných pracovištích v ještě náročnějších časech. 

Pětice autorů pochází z pěti zemí – kromě České republiky zastoupené Lukášem Houdkem to byli Gary Edwards z USA (ale vlastně již téměř naturalizovaný Čech), Tünde Gelencsér z Maďarska, Maria Gundolf z Německa a polská kolegyně Anna Wojtkowiak-Williams. Všechny spojuje profese zdravotního klauna a všichni navíc patří k jedné zastřešující klaunské organizaci: Red Noses International. 

Na 130 stránkách přinášíme svůj osobitý pohled a cenné zkušenosti z praxe a také praktická doporučení, která se, troufáme si říct, můžou hodit všem současným i budoucím zdravotníkům. V jednotlivých kapitolách ukazujeme, jak humor dokáže změnit stres a úzkost u pacienta v radost a smích a jakým způsobem komunikace a hravost pozitivně ovlivňují proces léčby. 

Tato kniha tak slouží jako praktický průvodce humorem v nemocnicích a dalších zdravotnických či pečovatelských zařízeních. Upřímně doufáme, že ke knize bude každý čtenář přistupovat podobně jako docent Jakub Zieg z Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, který opatřil knihu předmluvou: „Domnívám se, že bychom se my, zdravotníci, měli od Zdravotních klaunů učit, jak s pacienty ještě lépe pracovat rozvíjením hravosti a humoru. Věřím, že se nám pak děti budou rychleji uzdravovat.“

 

Stáhnout knihu Pravidla Rošťárny (PDF)

O knize:

Autor předmluvy doc. MUDr. Jakub Zieg, Ph.D. o důležitosti humoru ve zdravotnictví.

abaton-monitoring