Rozhovor s Fandou Havlíkem, naším ambasadorem

14.října 2020

František Havlík je jeden z našich oddaných běžců a podporovatelů na všech úrovních, a zároveň úspěšný manažer ve společnosti, která delší dobu pravidelně podporuje Zdravotní klauny. Zdravotní klaun se pro něj stal svého druhu posláním, a protože se s Fandou často vídáme, udělali jsme s ním pro vás všechny, kteří nám fandíte, rozhovor.

Zdravotní klaun: Ahoj Fando! Tak jak se ti běželo? Jak se máš?

Fanda: Mám se moc fajn, děkuju za optání. Užívali jsme si s rodinou úžasné léto, a i přes opravdu teplé počasí jsme si našli čas i na náš oblíbený běh.

Zdravotní klaun: Takže z tréninku jsi nevypadl? Připravuješ se pilně na náhrady za letošní závody? Dřeš jako kůň?

Fanda: Určitě nevypadl, když běháš delší dobu, stane se ti běhání návykem, závislostí, radostí i relaxem, a bez něj prostě nejsi vnitřně sám se sebou spokojený. Pochopitelně přes to léto je frekvence a objem naběhaných km menší, neb v těch tropických teplotách je to někdy o zdraví. Co se běžecké sezony týče, tak jsem přes léto doufal, že i přes některé zrušené závody série RunCzech bude naplánovaná podzimní sezóna uskutečněna a já budu moci v trikotu Zdravotního klauna opět vyrazit na půlmaratonské tratě a rozdávat úsměvy a placáky dětem podél závodní tratě. A povedlo se, zrovna 4. 10. jsem v tričku Zdravotního klauna zaběhnul svůj běh - 23 km Nature Run v Liberci. Počasí nám přálo, závod to byl ale těžký!

Zdravotní klaun: Kolik jsi toho letos naběhal? A reprezentuješ náš tým, kde můžeš, i když to teď nejde tak často s číslem na vypjaté hrudi?

Fanda: Snažím se naběhat ročně okolo 1 500 – 1 800 km a letos mám naběháno již něco přes 1 000 km, takže svůj cíl stále vidím velmi reálně a již zmiňované závody RunCzech mi s tím splněním výrazně pomáhají. Na druhou stranu ten objem km je pro mne vždy jen číslo. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale já opravdu běhám pro radost a pro ten pocit volnosti při běhu. Proto mám velmi rád lidi, kteří se mne po jakémkoliv závodu neptají „Jaký jsi měl čas? Kolik jsi uběhl?“, ale zeptají se mne „Jak se ti běželo Fando?“

Zažil jsem mnoho závodů, kde jsem měl dobrý čas, ale závod jsem relativně protrpěl a na druhou stranu o pět minut pomalejší půlmaraton, ale běželo se mi skvěle. Co myslíš Vojto, u kterého závodu rozdám jako Zdravotně klaunský ambasador více úsměvů?

Jinak reprezentace Zdravotního klauna je pro mě naprostým posláním. Proto si beru klaunský dres i na mé běhy v okolí, nejen na závody. Skvělé je, že se mnou už pomalu začíná běhat náš čtyřletý syn Davídek a i ten má svůj klaunský dresík. Naposledy jsme běželi jako celá klaunská rodina DM rodinný běh na Runway Run Prague, což bylo naprosto skvělé.

"Má úžasná žena Radka mi splnila můj běžecký sen a pomocí neuvěřitelného úsilí mi zajistila startovní číslo na jubilejní 50. ročník New Yorského maratonu."

Zdravotní klaun: Určitě platí rovnice: Čím spokojenější běžec ambasador, tím více předané radosti. A jak se těšíš na závody příští sezónu? Co bys zatím popřál běžcům kolegům?

Fanda: Neuvěřitelně. Nejen, že doufám, že bude již celá sezona RunCzechu, ale po sedmi letech snahy, dostat se na největší maraton na světě, mi má úžasná žena Radka splnila můj běžecký sen a pomocí neuvěřitelného úsilí mi zajistila startovní číslo na jubilejní 50. ročník New Yorského maratonu. Takže Vojto, nevím, jestli už někdo běžel v dresu Zdravotního Klauna tento úžasný závod, ale pokud ne, tak já ti to dnes mohu slíbit, že první listopadovou neděli 2021 bude na startu stát jeden běžec z ČR a ukáže srdce Zdravotního klauna celému světu.

Jinak všem běžcům, kteří se budou na příští sezonu připravovat bych popřál ať do toho dají to svoje sportovní srdíčko, ať mají koule na to, vyběhnout i za nepříznivého počasí, ať u běhání naslouchají vždy svému tělu, a ne běžeckým hodinkám a ať si vzpomenou na heslo Emila Zátopka ve chvíli, kdy to budou chtít vzdát „Když nemůžeš, tak přidej“.

"Rozhodli jsme se, že místo toho, abychom utratili desetitisíce za dárky k Vánocům pro klienty, tak podpoříme něco, co nám jako firmě dává smysl."

Zdravotní klaun: Díky, že jsi k nám přijel a moc děkujeme za to, že za nás běháš a dlouhodobě nás podporuješ. Zajímalo by mě, jak jsi se o Zdravotním klaunovi vůbec dozvěděl? Jak proběhlo tvoje první setkání s námi?

Fanda: Za první kontakt se Zdravotním klaunem vděčím vlastně běhání. Tím to začalo. Já jsem v roce 2015 úplně zapomněl na registraci k půlmaratonu a když jsem to začal řešit, tak už byla všechna startovní čísla pryč. Zároveň RunCzech na stránkách psal, že lze ještě běžet s partnerskými organizacemi, ze kterých mě mezi mnoha dalšími zaujal jednoznačně právě Zdravotní klaun.

Nějaké povědomí o vás jsem měl, pročetl jsem si vaše webové stránky. Absolutně mě nadchlo klaunské poslání smíchu v nemocnicích. Následně se to proložilo velice příjemnou komunikací s tehdy ještě neznámou Kačkou Voborskou, která mi řekla, že jako váš dobroběžec běžet určitě můžu, zodpověděla mi mnoho dotazů, a tak mě to chytilo za srdce, že jsem ani chvilku neváhal a pro podporu se rozhodnul.

Velice mě baví váš merchandising. Klaunské tričko a klaunský nos jsou jednak veselé, ale především srozumitelné každému, kdo nám dobroběžcům Zdravotního klauna u běhů fandí. A tak vlastně kvůli tomu, že jsem chtěl startovat na půlmaratonu, vzniklo před pěti lety toto partnerství, kdy mi najednou běhání začalo dávat ještě mnohem větší smysl. Neběžím jenom s někým, ale pro někoho, pro nemocné děti a opuštěné seniory.

Zdravotní klaun: Jak tvoje osobní zkušenost s podporou Zdravotního klauna ovlivnila směřování CSR ve firmě, kde zastáváš direktorskou pozici?

Fanda: Ve firmě jsme před pár lety přemýšleli o tom, jestli nám stále dávají smysl vánoční dárky pro klienty a partnery. A shodli jsme se, že úplně ne. Chtěli jsme tyto peníze použít mnohem smysluplněji.

Rozhodli jsme se, že místo toho, abychom utratili desetitisíce za dárky k Vánocům pro klienty, tak podpoříme něco, co nám jako firmě dává smysl. Každý z managementu přinesl své nápady k podpoře. Za mě se samozřejmě nabízel Zdravotní klaun, se kterým jsem již měl pozitivní zkušenost. A tak jsem začal vyprávět příběh Zdravotního klauna. V našem týmu vznikla ohledně podpory Zdravotního klauna vlastně úplná shoda. A od té doby v této smíchuplné podpoře pravidelně pokračujeme.

"Za nejdůležitější ale pokládáme vztah naší firmy s vámi. I právě proto vzniklo také obchodní propojení v retailové oblasti, kterou se 4P&P zabývá."

Zdravotní klaun: To zní jako taková pracovní idylka. V čem vnímáš vlastně tu důležitost firemního CSR a komu a proč bys doporučil podporu Zdravotního klauna?

Fanda: Věřím, že podpora je prostě v nás jako v lidech, no a někdy taky bohužel není. My ale nejsme firma, která by se CSR chtěla vyloženě chlubit, ale pokládáme za důležité pro formování naší společnosti alespoň jednou ročně připomenout důležitost našeho rozhodnutí ohledně podpory Zdravotního klauna. A tak o ni našim klientům dáváme vědět, naši zaměstnanci o ní také ví, a myslím, že nás to tak vlastně spojuje dohromady.

Za nejdůležitější ale pokládáme vztah naší firmy s vámi. I právě proto vzniklo také obchodní propojení v retailové oblasti, kterou se 4P&P zabývá. Zajišťujeme pro vás péči o prodejny, které jsou vstřícné k prodeji klaunských nosů. Výtěžek z prodejů pak putuje vaší organizaci. Kromě zajištění péče o prodejny se snažíme tyto obchodníky také k prodeji motivovat.

Zdravotní klaun: Jak už jsme říkali, podporuješ Zdravotního klauna snad všemi možnými způsoby. Co to pro tebe osobně znamená?

Fanda: Pro mě je na Zdravotním klaunovi krásné to, že podporujete nejzranitelnější skupiny a máte skvělé programy. Navíc jste lokální (celorepubliková) organizace, kde věřím, že 95 procent těch příspěvků jde tam, kde to je opravdu potřeba. Navíc jsem měl přesah k jednotlivcům ve vaší organizaci, mám rád váš color-coding. Z vašeho webu, newsletterů a komunikace čiší ten smích a radost. Takže bych podporu Zdravotního klauna doporučil určitě každému, kdo je pozitivní, rád se směje a rád ten smích sdílí.

A pokud najdu nějaký další způsob, jak Zdravotního klauna podpořit, tak mi věř, že vám opět zaklepu na dveře.

Co pro mne osobně podpora ZK znamená? V businessu používám velmi často výrazy jako vize a mise, v případě Zdravotního klauna mne napadá ten nejdůležitější důvod „dává mi to smysl“. Kombinace zaměření organizace, ať už to jsou děti nebo senioři, mnoho programů, které připravujete, lidí, kteří za celou tou snahou stojí i povědomí u široké veřejnosti mi vždy dává neuvěřitelný pocit něčeho smysluplného.

Zdravotní klaun: Fando, moc děkujeme. Davídkovi máváme a přejeme i jemu spoustu šťastných kilometrů.

abaton-monitoring