Hrrr na klaunský kongres do Haagu!

05.května 2022

Že humor bereme vážně, to o nás určitě víte. Hodně se učíme, trénujeme, na klauniády se díváme ze všech různých směrů. Je to důležité hlavně kvůli odpovědnosti, kterou jako Zdravotní klauni máme.

Vstupujeme do životů rodin, které řeší vážné věci. Někdy ty úplně nejvážnější. A musíme si být jistí, že naše přítomnost jim odlehčí, že jim do životů vstoupíme s humorem, ale citlivě a chápavě.

Protože se chceme neustále rozvíjet, stali jsme se před pár dny součástí velkého klaunského sletu, 3denní mezinárodní konference. Konala se v nizozemském Haagu pod jménem Healthcare Clowning International Meeting (HCIM).

Sešli se tu nejen zdravotní klauni doslova z celého světa, ale také zdravotníci, psychologové a zástupci různých národních i mezinárodních organizací – dohromady více než 320 účastníků z celkem 35 zemí. O své práci a zkušenostech mluvili klauni ze Skandinávie, Jižní Ameriky, Asie, Západní i Střední Evropy…

Naše červené nosy na konferenci reprezentovali tři zástupci a výsledky naší práce jsme tu představili také hned třikrát:

Lukáš Houdek, náš lektor a kouč, tu mluvil o našem výzkumu programu NOS!  (úspěšném klaunském doprovázení dětí před operací až Na operační sál!) a také o mezinárodních vzdělávacích seminářích pro zdravotníky, které jsme spoluvytvářeli. Prezentoval také naše české klaunské vzdělávání a možnosti, jak k němu přistupovat.

Své dojmy z Haagu shrnuje Lukáš takto:

„Konference byla setkáním s novými i staršími kolegy, s profesními přáteli. Stále a s čím dál větším zaujetím se přitom bavíme o tom samém: jak používat humor jako klín, kterým lze oddělit člověka od fatality bolesti a utrpení.“

 

O propojování klaunování a muzikoterapie v hořovické nemocnici přednášel náš Zdravotní klaun Jan Kyncl:

„Byl jsem zvědavý, jak se nám vede v porovnání s kolegy, kteří klaunské programy rozvíjejí již přes 30 let. S potěšením jsem zjistil, že naše práce je co do kvality plně srovnatelná a co do množství klauniád a specializovaných programů jedinečná.“

Představit naši práci a navazovat důležité kontakty vyrazila do Haagu také ředitelka naší organizace Kateřina Slámová Kubešová:

“Konference byla plná inspirace, zkušeností i nových zážitků. Každá organizace má svoji příchuť, jak jejich klauni a programy vypadají – ale všechny spojuje mise radosti, humoru a péče o člověka. Setkání jasně ukázalo, že Zdravotní klauni jsou velké mezinárodní profesionální hnutí, které se stalo nedílnou součástí péče o malé i velké pacienty v nemocnicích a dalších institucích.” 

Více informací o programu kongresu najdete zde: https://www.hcim2021.com/

Můžete se také podívat na povedený video-sestřih z konference a nasát tak atmosféru tohoto vzácného setkání.

abaton-monitoring