Jak se slaví Mezinárodní den úsměvu?
Mezinárodní den úsměvu
Kořeny tohoto svátku sahají až do roku 1963, kdy umělec a grafik Harvey Ball vytvořil na objednávku společnosti State Mutual Life Assurance Company, která chtěla zvýšit morálku svých zaměstnanců, úplně první smajlík. Ten se rychle ujal jako celosvětový symbol úsměvu, radosti a štěstí. V roce 2012 pak představila Organizace Spojených Národů dokument s názvem Světová zpráva o štěstí. Podle ní jsou štěstí a spokojenost základními životními hodnotami, ale také klíčovými faktory trvale udržitelného rozvoje. Spolu s uvedením této zprávy zároveň OSN oficiálně vyhlásila Mezinárodní den úsměvu.
U nás ve Zdravotním klaunovi moc dobře víme, jakou má úsměv moc, a proto jsme se rozhodli tento svátek připomenout a přinést jeho poselství mezi širší veřejnost. Jak letošní oslava vypadala?
Když už slavit, tak ve velkém!
- Vytvořili jsme klaunský filtr, díky kterému si můžete virtuálně nasadit červený nos a sdílet svůj krásný úsměv! Můžete ho vyzkoušet jak na Facebooku tak na Instagramu a vůbec nevadí, že už není první říjnový pátek - úsměv vám sluší každý den a má obrovskou moc.
- V pátek 4.října jste mohli potkat klaunskou dvojici Aleše Surmu a Jordanu Blažkovou na cestě do práce (v jejich případě tedy do Fakultní nemocnice Motol) v pražském metru. Podívejte se, jak cesta vypadala zde nebo níže na této stránce.
- Ve FN Motol jste mohli vyzkoušet magické zrcadlo s klaunským filtrem a také potkat Zdravotní klauny Armana Kupelyana a Barboru Vágnerovou.
- Připravili jsme sérii videí Najdi v sobě klauna. Co znamená „najít v sobě klauna“? Najít v každodenních chybách či nedokonalostech něco pozitivního. Místo stresu se zastavit, zpomalit, zasmát se. Sobě, náročné situaci, chybě. Videa naleznete mimo jiné zde.
Z klaunské kanceláře do Motola
Zdravotní klauny běžně potkáte v 66 nemocnicích, 11 zařízeních pro seniory a 1 hospici, které pravidelně navštěvují. V pátek 4. října ale vyrazili do práce pražským metrem, aby přinesli do běžného (jak to někdy bývá, i pochmurného nebo uspěchaného) podzimního rána více úsměvu a humoru.
Úsměv je lék
Cílem Zdravotních klaunů není jen vytvořit chvilkový úsměv, ale trvale přispívat ke změně atmosféry ve zdravotnických i jiných zařízeních a také inspirovat či edukovat širokou veřejnost o tom, jak lze využít humor v každodenních situacích, a zlepšit tak den sobě i ostatním. S úsměvem a nadhledem můžeme odlehčit naše uspěchané životy, usnadnit komunikaci a zlepšit vzájemné vztahy. Myslete na to tedy nejen v první říjnový pátek, ale po celý rok - úsměv umí divy a to jak pro vás, tak pro vaše okolí.