Naše klaunská rodina má nový přírůstek. Vítáme sestru Ladu Strčílkovou!

07.července 2023

 

 

Jak se z Kristýnky stala Lada

Když jsme v lednu letošního roku vypisovali konkurz na nového kolegu nebo kolegyni do jihomoravského klaunského týmu, věřili jsme, že mezi desítkami zájemců najdeme tu pravou klaunskou duši. A opravdu tam byla - Kristýna Kučerová.

Kristýnka je studentkou brněnské JAMU, hraje a dělá pohybovou spolupráci v divadle Aldente, kde se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem s profesionálními divadelníky bez handicapu. Spolupracuje s bazmek entertainment a divadlem Druhý Pád. Je také externí lektorkou dětského souboru Do tance s radostí, členkou Národopisného souboru Líšňáci a hostující tanečnicí v opeře Salome Národního divadla Brno. Ale především si ráda a hodně zpívá.

Trvalo několik měsíců, než se z Kristýny Kučerové stala sestra Lada Strčílková. Každý Zdravotní klaun musí nejprve úspěšně projít třemi koly konkurzu. Následuje vzdělávací program zaměřený nejen na improvizaci, ale také na informace o nemocničním prostředí, psychologii a etický kodex. Zde se také rodí klaunské jméno, charakter a kostým.

A co je možná vůbec nejdůležitější - dříve, než mohou sami klaunovat, musí absolvovat tzv. doprovodné návštěvy. Nejprve se jdou se svými zkušenými kolegy 3x podívat do nemocnice v civilu a pak ještě 3x již v klaunském kostýmu jako takový „náhradní“ klaun. Teprve poté mohou začít klaunovat sami „naostro“.

 

abaton-monitoring