Navštěvujeme nové oddělení aneb smíchem a hrou k pohybu!
Foto: Martin Menšík
S velkou radostí a hrdostí vám oznamujeme, že jsme začali nově navštěvovat nemocné děti na oddělení Dětské rehabilitace v pražské Fakultní nemocnici v Motole.
No, navštěvujeme je sice už nějakou dobu, chtěli jsme si ale počkat na řádné vyladění a hlavně na výsledky. A je to úspěch! Důkazem jsou pro nás smíchuplné reakce dětí i personálu. A o co tedy jde? Na doporučení lékařského personálu se zde klauni při návštěvách zaměřují na procvičování konkrétních částí těla zábavnou formou, individuálně a na míru potřebám pacientů. Využitím zejména cirkusových prvků tak mění rehabilitace na místo plné smíchu a motivují malé pacienty právě k takovému pohybu, který potřebují.
V čem je klaunská práce na tomto oddělení specifická, popisuje specialista na tyto návštěvy, dlouholetý Zdravotní klaun, Richard Fiala:
„Oddělení dětské rehabilitace je v současné době jediným oddělením, kde Zdravotní klauni aktivně působí nejen na zlepšení psychického stavu malých pacientů, ale také přímo na zlepšení jejich stavu fyzického. Na naše návštěvy máme pozitivní ohlasy od malých pacientů, jejich rodičů i od zdravotního personálu oddělení, se kterým jsme za krátkou dobu navázali opravdu skvělou, profesionální a zároveň velmi přátelskou spolupráci.“
Foto: Martin Menšík
Foto: Martin Menšík
Že jsou Zdravotní klauni při procesu uzdravování pacientů přínosem, potvrzuje i staniční sestra oddělení Dětské rehabilitace FN Motol Eva Fröhlich:
„Děti při klaunských návštěvách velmi dobře spolupracují a klaunské návštěvy si užívají. Je také skvělé, že se do této formy rehabilitace zapojují i rodiče, což jim umožňuje se také trochu odreagovat. Mohou se takto spojit se svými dětmi a čas strávit společnou hrou. Úžasné!”.
Nápad pozvat Zdravotní klauny k pravidelné spolupráci dostal Filip Jevič, vedoucí fyzioterapeut oddělení a zároveň herec a režisér:
“Pro naše oddělení je klíčová mezioborová spolupráce jak v rámci medicínských specializací, tak v rámci řekněme psychosociálních složek osobnosti. Toto propojení zábavy a terapie, medicínského světa s uměleckým, se mně osobně velmi líbí a přijde mi velmi přínosné.”
Po pilotním ladění programu hodnotí spolupráci nadmíru úspěšně:
“Troufám si říct, že všichni kolegové napříč odbornostmi, tedy rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, logopedi, psychologové, i sestřičky a sanitářky, jsou ze spolupráce nadšeni. Klauni navíc pomáhají nejen našim dětským pacientům, ale i náladě celého týmu na dětských rehabilitačních lůžkách.”
Foto: Martin Menšík
Foto: Martin Menšík
Na oddělení Dětské rehabilitace dochází pravidelně každou středu odpoledne zpravidla dvojice Zdravotních klaunů, kteří jsou speciálně proškolení pro tuto specifickou práci.
Na doporučení lékařského personálu se klauni při návštěvách zaměřují na procvičování konkrétních částí těla zábavnou formou, individuálně a na míru podle potřeb pacientů. Využívají k tomu zejména cirkusové prvky, například nácvik žonglování.