Radost do seniorských domovů přinášejí Zdravotní klauni již téměř 20 let.

RADOST SENIORŮM V DOBĚ KARANTÉNY | Využíváme internet, dopisovou korespondenci i hydraulickou plošinu!

07.května 2020

Smích a radost pro seniory v karanténě!

Už téměr 20 let nosíme smích a radost nejen nemocným dětem, ale i seniorům v domovech a hospicích. Právě na seniory dolehla tíha karantény nejsilněji. Společné aktivity byly utlumeny, přes práh nesmí návštěvy ani my, Zdravotní klauni. Bezprostředně po vyhlášení karantény jsme  proto začali vymýšlet, jak k osamělým seniorům dobrou náladu dostat. Využíváme internet, dopisovou korespondenci i hydraulickou plošinu! 

Klientky Domova seniorů Elišky Purkyňové v Praze si užívají dopisovou komunikaci se Zdravotními klauny.
foto: DS Elišky Purkyňové, Praha

Klaunská pošta pro dříve narozené

Nový program Klaunská pošta má za cíl, zpříjemnit aktuální situaci seniorů a rozptýlit je. 

Jak to funguje? 

Zdravotní klaun naváže dopisové přátelství s klientem domova seniorů. Senioři, pro které je aktivita vhodná, jsou vytipováni aktivizačními/sociálními pracovnicemi domova tak, aby pro ně dopisování bylo přínosem. 

"Dopisy, které nám posíláte, dokáží vykouzlit úsměv na tvářích a udělat našim seniorům lepší den. Každý týden společně čekáme a těšíme se na další dopisy, fotografie a jiné obrázky, které k nim přikládáte. Klauni děkujeme Vám!" - Domov pro seniory Elišky Purkyňové, Praha  

Kde program probíhá? 

Dopisování s klauny si aktuálně užívají klienti dvou domovů - DS Elišky Purkyňové v Praze a DS Sloupnice. Na začátku května přesáhl počet vyměněných dopisů 300! 

Přečíst si více

Virtuální klauniády přinášejí seniorům v karanténě radost a chuť žít.

Virtuální klauniády pro dříve narozené

Také nový program Virtuální klauniády umožňuje, aby si izolovaní klienti seniorských domovů užili spoustu zábavy. První Virtuální klauniáda se uskutečnila již před Velikonocemi a zábavu se Zdravotním klaunem si během jednoho odpoledne postupně užilo 10 seniorů. Bez ostychu přistoupili na hru a neváhali i tančit a zpívat.

Jak to funguje?

Prostřednictvím internetu se „tváří v tvář“ setkají se Zdravotním klaunem, během videohovoru si mohou společně popovídat, zazpívat a zasmát se.

„Reakce klientů na zábavné videonávštěvy byly skvělé a jednotlivá zařízení o ně hned projevila zájem. Proto jsme program poměrně rychle rozšířili a ke stávajícím 4 domovům plánujeme přidat další“, říká ředitelka Zdravotního klauna, Kateřina Slámová Kubešová.

Kde program probíhá? 

Aktuálně program probíhá ve čtyřech domovech pro seniory - DS Ostrava Heřmanice, DS Slunovrat Ostrava, DS sv. Karla Boromejského v Praze a DS Mikuláškovo náměstí v Brně. 

Vzdušná klauniáda pro dříve narozené

Petr Liška navštěvuje geriatrická zařízení jako Zdravotní klaun kapitán Archibald již léta. V pražském Domově sv. Karla Boromejského zná snad každého klienta i zaměstnance. Jejich osud v době karantény mu proto nebyl lhostejný a přemýšlel, jak může pomoci. Nápad se zrodil a díky dobrému srdci majitele firmy STATECH s.r.o., který zdarma zapůjčil stroj, se mohl stát malý zázrak!

5. května 2020 přijela před brány tohoto domova vysokozdvižná  plošina a přesně ve 14 hodin vyvezla první dva Zdravotní klauny až do nejvyššího patra budovy. Klauni v pestrých kostýmech hráli a zpívali seniorům do oken jejich oblíbené písně a během následujících dvou hodin nevynechali jediný pokoj.

Viděl jsem, jak seniorům svítí oči, viděl jsem překvapení, radost a nadšení. Jsem dojatý a myslím, že mluvím za všechny, kteří se Vzdušné klauniády účastnili. Těžko se dá zprostředkovat, co jsem uvnitř viděl, ale v každém případě to ve mně zanechalo pocit, který si ponesu hodně dlouho,“ říká Petra Liška alias kapitán Archibald. 

Chcete znát reakce seniorů a vidět dojemné fotografie i reportáž? Sledujte nadále naše KLAUNOVINKY. O to nechcete přijít! 

abaton-monitoring