RADUJEME SE | Klaunské návštěvy viditelně prospívají dětem na trvalé přístrojové podpoře

24.ledna 2020

RADUJEME SE | Klaunské návštěvy viditelně prospívají dětem na trvalé přístrojové podpoře

Zdravotní klauni nosí radost do nemocnic po celé naší zemi včetně míst, kde se léčí děti s nejvážnějšími diagnózami. Výbuchy smíchu tu slyšet není. Zázrakem je jemný úsměv nebo rychlejší tepová frekvence. A tyto zázraky se tu díky Zdravotním klaunům dějí!

 

 

foto: Zdravotní klaun

Naši klauni jsou profesionálové, kteří se neustále vzdělávají. Mohou tak s klidným svědomím navštěvovat i místa, kde jsou životy pacientů křehké jako pírko. Jedním z nich je oddělení následné intenzivní péče pro děti ve středočeské hořovické nemocnici. Jedná se o zcela unikátní pracoviště, která jsou v naší zemi pouze dvě.

Zdravotní stav zdejších pacientů vyžaduje stálou přístrojovou podporu, která je drží při životě ale zároveň limituje jejich přirozený dětský projev. Stejně jako zdravé děti si i oni potřebují hrát a rozvíjet své smysly. Od května loňského roku je proto pravidelně navštěvují naši Zdravotní klauni. Rozvíjejí jejich psychomotorický vývoj i nonverbální komunikaci a zpestřují stereotypní náplň jejich dní.

„Tento jedinečný pilotní projekt jsme spustili v květnu loňského roku a v následujících měsících podrobně zkoumali každou zpětnou vazbu. Z komunikace s personálem vyplynul jednoznačně pozitivní vliv klaunských návštěv na pacienty. Po dohodě s nemocnicí jsme se proto rozhodli od ledna 2020 počet návštěv zdvojnásobit. Hudba a smích tak zní hořovickou nemocnicí každé páteční odpoledne,“ uvedla ředitelka Zdravotního klauna, Mgr. Kateřina Slámová Kubešová.

Oddělení NIP Hořovice navštěvuje speciálně vyškolený sedmičlenný tým Zdravotních klaunů.
foto: Ondřej Polák

V Hořovicích se střídá speciálně vyškolený sedmičlenný tým:

  • sestra Bětka - Jitka Rosenová
  • doktor Horký - Robert Janč
  • sestra Patálie - Hana Malaníková 
  • profesor Archibald - Petr Liška 
  • sestra Hlávková - Helena Poláková 
  • doktor Hoří - Roman Horák 
  • sestra Kyslíková - Tereza Vilišová 
  • docent Suchar - Jan Kyncl. 

Právě Jan Kyncl je jako uznávaný muzikoterapeut garantem celého programu.

Navštěvovat tak specifické prostředí vyžaduje dokonalou přípravu a individuální přístup. Tým si proto vede vlastní dokumentaci, kam zaznamenává osobnostní preference jednotlivých pacientů, průběh návštěv a reakce na konkrétní podněty. Číst o pokroku některého z malých pacientů je pak velkou radostí.

Přestože se většina klaunské pozornosti upírá k hospitalizovaným dětem, na personál nezapomínají, pochvaluje si vrchní sestra, Mgr. Pavlína Hesounová.

„Musím ocenit, že Zdravotní klauni velmi citlivou formou reflektují také naše zdravotnické profesionály.
Práce na našem oddělení je spojena s vysokým rizikem syndromu vyhoření a atmosféra na pracovišti je jedním z klíčových faktorů."

Na základě pozitivního vlivu klaunských návštěv na pacienty se od ledna letošního roku počet návštěv navýšil. Hudba a smích tak zní hořovickou nemocnicí každé páteční odpoledne.

abaton-monitoring