
Rok od online premiéry dokumentu Mocný zvuk
Dokument vznikal během muzikoterapeutických návštěv Zdravotních klaunů na dětském oddělení Následné intenzivní péče (NIP) v Nemocnici Hořovice. Přibližuje, jakým způsobem klauni navazují s dětskými pacienty kontakt a jak s nimi komunikují - především za využití muzikoterapie. Hlavně ale film zachycuje často překvapivé a povzbudivé reakce dětí s různými handicapy. Film vnikl ve spolupráci kameramana a režiséra Petra Záruby a Lukáše Houdka, lektora a člena uměleckého vedení Zdravotního klauna. Tak specifické prostředí vyžaduje dokonalou přípravu a individuální přístup. Tým si proto vede vlastní dokumentaci, kam zaznamenává osobnostní preference jednotlivých pacientů, průběh návštěv a reakce na konkrétní podněty. Číst o pokroku některého z malých pacientů je pak velkou radostí.
Funguje to?
Výsledky na malých pacientech pozorují i zaměstnanci oddělení NIP Nemocnice Hořovice:
„Vidět můžeme například vizuálně patrnou relaxaci svalů, změnu výrazu tváře, fixaci zrakem, úsměv, či dokonce smích. Projevuje se i snížení spasticity po návštěvě klaunů, zklidnění nebo celkové snížení výskytu projevů psychické deprivace,“
uvádí zástupkyně primáře Jana Djakow. I ona ostatně využívá možnosti muzikoterapie. Společně s dalším personálem nemocnice totiž navštěvuje muzikoterapeutická sezení pořádaná klauny fungující jako prevence syndromu vyhoření.
Pusťte si záznam z online premiéry
Součástí záznamu je i následná debata s primářem hořovické NIP MUDr. Danielem Blažkem a Honzou Kynclem, Zdravotním klaunem a muzikoterapeutickým lektorem. Role moderátorky se ujala spisovatelka a influencerka Tereza Salte. A pokud preferujete verzi bez debaty, naleznete ji zde. Využít můžete také možnosti anglických titilků.
Už jste dokument viděli? Ohodnoťte ho na ČSFD!
Těšíme se na vaše hodnocení a poznatky. Stránku dokumentu naleznete zde.