Turné plné smíchu 2022 - intenzivní a krásné!

01.června 2022

Nový Jičín, Znojmo, Strakonice, České Budějovice, Pardubice, Dvůr Králové. 4 dny, 6 zařízení, více než 30 Zdravotních klaunů, stovky navštívených klientů a pacientů, tisíce úsměvů.

Po dvouleté covidové pauze se Zdravotní klauni opět vypravili na Turné plné smíchu, během kterého navštívili dětská oddělení nemocnic a také zařízení pro seniory, kam v rámci pravidelných klauniád běžně nezavítají. 

Připravili jsme pro vás sestřih toho nejlepší z letošního Turné plné smíchu, na který se můžete podívat ZDE.

Na výběr mediálních výstupů z Turné se můžete podívat TADY.

Máme radost, že letošní turné bylo opravdu vydařené a všichni si extra klauniády užili – malí pacienti, jejich rodiče, dříve narození, personál i samotní Zdravotní klauni. Rádi bychom se s vámi podělili o reakce navštívených zařízení, které jsou pro nás pohlazením na duši. Věříme, že budou i pro vás.

Foto: Ondřej Littera

Domov pro seniory U Kostelíčka Pardubice

V Pardubicích se Zdravotním klaunům podařilo rozradostnit všech 297 seniorů, které má aktuálně Domov pro seniory ve své péči. S úsměvem na rtech hodnotí klaunskou návštěvu Eva Řezníčková, sociální pracovnice a koordinátorka volnočasových aktivit:

„Návštěva Zdravotních klaunů u nás byla úžasná, plná pozitivní energie a humoru. Naši klienti jsou z ní opravdu nadšení. Klauni jim přinesli rozptýlení všedního dne a to je pro spoustu seniorů přesně to, co potřebují. Naprosto skvělé je pak „v přímém přenosu“ pozorovat klienty, kteří jsou běžně spíše pasivní nebo málomluvní, jak na klauny reagují – usmívají se, odpovídají na otázky a někteří si dokonce i zpívají.“

 

 

Foto: Tomáš Vojtas

Nemocnice Strakonice, oddělení následné péče

Do Nemocnice ve Strakonicích zavítala ryze dámská optimistická delegace osmi Zdravotních klaunek. Jejich práci se seniorními pacienty ocenila sociální pracovnice Mgr. Petra Hoblová:

„Po dvou covidových letech velmi omezených možností setkávání si jakékoli vybočení z každodennosti užívají jak pacienti, tak personál. Pacientka, která většinou nemá moc náladu ani na povídání, si se Zdravotními klauny pobrukovala písničky. Také sestřičky si s klauny zazpívaly a jejich krok získal taneční lehkost." 

 

 

Nemocnice Znojmo

Foto: Jarda Bouzek

Nemocnice Znojmo, dětské oddělení

Pět Zdravotních klaunů navštívilo dětské oddělení znojemské nemocnice. Navštívili také malého Danielka, který si léčí zlomeninu s nohama zavěšenýma nad postelí. Neobvyklou návštěvu ocenila tisková mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá:

„Daniel celý zářil úsměvem, když mu klauni hráli na piano a foukali bubliny. Zdravotní klauni zcela nenásilnou a zábavnou formou zabavili nejen děti, ale také dospělé. Zcela profesionálně reagovali na danou situaci, ve které se pacienti zrovna nacházeli, ať to byly zprvu obavy či naopak smích nebo aktivní kontakt. Všechny děti dostaly od klaunů červený nos a věříme, že si tak spolu s ním odnesou hezkou vzpomínku.“

 

Foto: Ondřej Littera

CELOP Centrum lůžkové ošetřovatelské péče Dvůr Králové nad Labem

Za naši návštěvu jsme dostali krásné poděkování od Evy Schoberové, personalistky zařízení CELOP:

„Návštěvu Zdravotních klaunů, která vykouzlila úsměv na tváři našich pacientů i personálu, velice oceňujeme a děkujeme za ni. Krásným zážitkem bylo, když si ve společenské místnosti jednoho z oddělení naše babičky a dědečkové začali prozpěvovat společně s klauny. Díky profesionálnímu přístupu Zdravotních klaunů, jsme všichni strávili krásné odpoledne, které v nás zanechalo úsměv ve tváři i v duši.“

 

Foto: Jarda Bouzek

Nemocnice AGEL Nový Jičín a.s., dětské oddělení

I přes nelehkou situaci spojenou s rekonstrukcí dětského oddělení se klaunům dostalo vřelého přivítání jak ze strany malých pacientů, tak personálu. Klaunskou přítomností ožil doslova celý areál nemocnice, kdy se klaunům podařilo vykouzlit úsměv na rtech nejen těm nejmenším, ale všem, kteří se v blízkosti zrovna nacházeli – od personálu vrátnice až po dospělé pacienty i další pracovníky nemocnice. Jsme si jistí, že tady na naši klaunskou návštěvu dlouho nezapomenou!

 

 

Foto: Ondřej Littera

ALZHEIMER HOME a SENIOR HOME České Budějovice

Na závěr krásné shrnutí od vrchní sestry centra ALZHEIMER HOME v Českých Budějovicích Lucie Vlasákové, DiS.:

„Zahlédli jste dnes na obloze duhu? Byla tam. Koktejl paprsků štěstí a kapiček dojetí. Byl to výjimečný koktejl, který opíjel pohodou a optimismem všechny, kdo mohli ochutnat z pohárku Zdravotního klauna. Jsme vděční za úsměvy, které vykouzlili na tvářích klientů i zaměstnanců. Smekáme pomyslný klobouk. Jsou úžasní.“

 

Děkujeme moc všem, kteří se na realizaci letošního Turné podíleli. Po 2 letech jsme se opět společně vydali napříč republikou do zařízení, která pravidelně nenavštěvujeme.

Děkujeme personálu jednotlivých zařízení, kteří s námi vše plánovali, na místě organizovali a prožívali. A děkujeme také Zdravotním klaunkám, klaunům, kancelářskému doprovodu i fotografům, že odřídili nemalé množství kilometrů, obědvali na benzínových pumpách, vstávali v brzkých ranních hodinách, vraceli se v pozdních večerních a nikdy nezkazili žádnou legraci. 

Bylo to intenzivní a krásné! Těšíme se na příště!

abaton-monitoring