Únor - měsíc boje proti rakovině

01.února 2022

Tentokrát začínáme vážněji, než je u nás, Zdravotních klaunů, zvykem. Únor je totiž měsíc, kdy si připomínáme, jak těžké je bojovat s rakovinou. Asi to nejtěžší, co rodiče může v životě potkat, je slyšet právě tuhle diagnózu od lékařů jejich dítěte.

Strach, bolest, obavy z toho, co přijde - a jak to dopadne. My, Zdravotní klauni, se s dětmi a jejich rodiči potkáváme na oddělení onkologií pravidelně. Navzdory všemu očekávání jsou to návštěvy veselé, které alespoň na chvíli pomáhají zapomenout na hrůzy, které jsou s jejich nemocí spojené. Právě tyhle návštěvy dávají hluboký smysl myšlence, že humor pomáhá léčit. 

V loňském roce 2021 jsme oddělení dětských onkologií a hemato-onkologií navštívili celkem 525 krát. V šesti nemocnicích jsme se s železnou pravidelností, někde i několikrát týdně, potkávali s malými pacienty i jejich rodiči. Každé setkání bylo neopakovatelné.

O tom, jak důležité tyhle návštěvy jsou, jsme mluvili s MUDr. Petrem Lokajem, vedoucím lékařem oddělení JIP na klinice dětské onkologie v Dětské nemocnici FN Brno, který byl také jedním z prvních lékařů, který zažil Zdravotní klauny, když začínali navštěvovat před 20 lety první nemocnice. 

Ve videu vám prozradí, jak je humor při léčbě důležitý a jak konkrétně pomáhají pravidelné návštěvy Zdravotních klaunů malým pacientům.

Podívat se na video

V únoru si boj proti rakovině připomínáme nejen my, ale také více než 800 organizací po celém světě, které se tomuto tématu věnují. 

Dva nejvýznamější dny jsou 4. únor, kdy si připomínáme Světový den boje proti rakovině a pro nás možná ještě významnější den 15. únor - Den dětské onkologie.

My se do boje proti rakovině zapojujeme "po klaunsku". Na dětské onkologie a hemato-onkologie docházíme pravidelně, protože pravidelné rozveselení je něco, co děti a jejich rodiče na těchto odděleních, kde tráví týdny i měsíce, moc potřebují. Nebude tomu tedy jinak ani tento měsíc, kdy jsme si naplánovali celkem 39 návštěv dětských pacientů právě na těchto odděleních.

abaton-monitoring