LUKÁŠ HOUDEK: KOSTÝM NENÍ OBLEČENÍ, SPÍŠ SOUČÁST KLAUNSKÉHO TĚLA

17.srpna 2020

Každý Zdravotní klaun staví ve svém projevu především na klaunské postavě, což je něco jako sestřenice nebo bratranec, který je nám podobný, ale nějaký rozdíl by se přeci jen našel... Jaký? To prozdradí Lukáš Houdek z uměleckého vedení Zdravotního klauna. 

"Kostým nebývá vtipný sám o sobě, ale vždy ve spolupráci s tím, kdo ho nosí."

JAK VZNIKÁ KLAUNSKÁ POSTAVA?

Tvoříme ji ze sebe, ale vybíráme si to, co bychom v běžném životě možná na odiv příliš nestavěli – nedostatky, problémy a vůbec všechno, co je trochu mimo „běžnou normu“. Při hledání klaunské postavy se také jakoby mimoděk a podobným způsobem rodí její kostým. Není to náhodná směsice oblečení, přispívající k nějakému povrchně humornému dojmu.

Úkolem kostýmu může být například zdůraznit naše tělesné proporce – třeba tím, že se vydá opačným směrem. Vysoký vzrůst můžeme například podtrhnout krátkými rukávy či kalhotami. Kostým nebývá vtipný sám o sobě, ale vždy ve spolupráci s tím, kdo ho nosí. Musí být proto klaunovi „šitý na míru“.

CO V ŠATNÍKU ZDRAVOTNÍHO KLAUNA NENAJDETE?

 

Při výběru kostýmů se vyhýbáme cirkusovým prvkům:

  • obrovským botám,
  • parukám,
  • širokým plandavým kalhotám,
  • výraznému líčení.

Jedním z důvodů je respekt k prostředí, v kterém se pohybujeme – v nemocničních pokojích nebývá místa nazbyt, často se pohybujeme v blízkosti drahých přístrojů, o něž lze snadno zavadit.

Za druhé: výrazné kostýmy, líčení a vůbec křiklavá stylizace se v cirkuse používá proto, že publikum je početné a daleko. My se k našim jednotlivým „divákům“ dostáváme naopak velmi blízko. Už proto je dobré, když jsou kostým i tvář laděny civilněji a minimalističtěji.

"Při výběru kostýmů se vyhýbáme cirkusovým prvkům – obrovským botám, parukám, širokým plandavým kalhotám, výraznému líčení."

DOPLŇKY VÍTÁNY!

Také doplňky (klobouky, tašky, kravaty, fonendoskopy, brýle a mnohé další) plní dvojí funkci. Jednak pomáhají klaunské postavě ke zdání důstojnosti, protože klaun sám sebe nepovažuje za hlupáka a nemá důvod oblékat se komicky – naopak by rád zanechal ten nejlepší dojem, což je nejkratší cesta k problému. A ano, problém. Všechny výše vyjmenované doplňky rozšiřují dostupný arzenál problému – tašky sklouzávají z ramene a zachycují se za kliky, klobouky padají do očí i na zem, kravaty se přivírají do dveří...

Nutno však zmínit, že k aktuálním doplňkům patří hlavně jednorázové rukavice, návleky na boty a ústenky! Prostě, bezpečnost na prvním místě! 

"Kostým každého Zdravotního klauna je na povrchu úhledně zabalen do bílého lékařského pláště."

KOPA LEGRACE V BÍLÉM PLÁŠTI

 

Kostým každého Zdravotního klauna je na povrchu úhledně zabalen do bílého lékařského pláště. Postavy našich klaunů (zopakujme si: kostým se od klauna skutečně nedá oddělit) se považují za lékaře, sestry, krátce za zdravotnický personál. Do nemocnice prostě patří.

Hra, kterou Zdravotní klauni s dětmi a ostatními rozehrávají, a ve které jim jejich pečlivě promyšlené kostýmy pomáhají, není hrou na neexistenci nemocnice či nemoci. Je to hledání radosti a smíchu v prostředí a situacích, které nás skutečně obklopují. Padající kalhoty klaunského pana primáře budou vždycky silnějším nástrojem proti chmuře, než sklouzávající gatě „príma klauna“.

"Padající kalhoty klaunského pana primáře budou vždycky silnějším nástrojem proti chmuře, než sklouzávající gatě ´príma klauna´."

NEJMENŠÍ MASKA NA SVĚTĚ

A nakonec třešinka: klaunský nos. Ten vlastně jako by s kostýmem ani nesouvisel. Je jakýmsi zpečetěním našeho poslání, neustálou připomínkou smlouvy, kterou jsme s divákem uzavřeli. "Nejmenší maska na světě" toho vždycky víc prozrazuje, než skrývá. 

Jak hodnotí klaunské kostýmy uznávaná módní návrhářka Beata Rajská? (str. 10 a 11)

abaton-monitoring