Sezóna Cirkusů Paciento 2022 slavnostně zahájena!

18.července 2022

Je léto, prázdniny jsou v plném proudu, děti tráví čas na táborech, na venkově, s rodiči. Tedy ty zdravé děti. Některé však tolik štěstí nemají a tráví čas v nemocnici nebo léčebně. Ale i ony se chtějí bavit a radovat. A právě pro ně je tu Cirkus Paciento – náš speciální program pro děti, které tráví velkou část života v léčebných zařízeních.

Přinášíme jim bezpečný prostor pro dobrodružství, odvahu a překonání sama sebe. Vznikají nová přátelství, nové dovednosti a zájmy. Děti mají šanci zazářit, zažít pocit výjimečnosti i sounáležitosti. Více o tomto programu si můžete přečíst ZDE.

Tuto sezónu nás čeká hned 6 cirkusových zastávek po celé České republice, na kterých zapojíme celkem asi 150 malých pacientů:

  • ČERVENEC - Šance Olomouc - FN Olomouc (onkologicky nemocné děti)
  • ČERVENEC - Strom Života Nový Jičín (hospic)
  • SRPEN - FN Motol v Praze (dětská psychiatrie)
  • ZÁŘÍ - Hamzova léčebna Košumberk (rehabilitace)
  • ZÁŘÍ - Psychiatrická nemocnice Louny (psychiatrie)
  • LISTOPAD - Dětská nemocnice Brno (onkologie)

Přípravy byly letos opravdu velkolepé – máme nový cirkusový stan, nové logo celého programu, trička a spoustu dalších vychytávek.

Klaunky a klauni také poctivě trénovali své cirkusové dovednosti a vymýšleli nové rekvizity při společných setkáních, protože kdo chce něco učit, musí to napřed sám dobře umět!

ZDE si můžete stáhnout nový CIRKUSOVÝ ZPRAVODAJ, kde se dozvíte například i to, kdo jsou naši cirkusoví experti, jak na již proběhlé Cirkusy Paciento vzpomínají nejen děti, ale také zdravotníci i samotní klauni.

PŘEČÍST SI ZPRAVODAJ

Jak takový Cirkus Paciento probíhá?

Pozor, pozor! Do nemocnice přijíždí Cirkus Paciento! Začíná týdenní program plný zábavy, který nejen dlouhodobě nemocným dětem, ale celému oddělení zpestří všední dny.

Zdravotní klauni navštěvují dětské pacienty v průběhu celého týdne a během návštěv je učí novým dovednostem z oblasti kouzlení, žonglování a dalších cirkusových kousků. Z dětských pacientů, mnohdy izolovaných z důvodu své nemoci od svých kamarádů a rodiny, se stává umělecký soubor, parta kamarádů.

Společně trénují dovednosti, přizpůsobené jejich věku a schopnostem, a přitom se poznávají, spolupracují, podporují se navzájem a tvoří velkolepé závěrečné vystoupení, na kterém rodičům, ostatním dětem a zdravotnickému personálu předvedou, co se za pouhý týden s klauny všechno naučily.

Cirkus Paciento nejen baví, ale pomáhá také uzdravovat. Protože smích a dobrá nálada přirozeně prospívají našemu zdraví a podporují chuť do života.

Podívejte se na letošní Cirkusy Paciento 2022:

Foto: Ondřej Vojčiniak

Cirkus Paciento pro onkologicky nemocné děti - Šance Olomouc (FN Olomouc)

Letošní Cirkusy Paciento jsme zahájili ve Fakultní nemocnici Olomouc ve spolupráci se skvělou komunitní organizací Šance Olomouc, o.p.s., která se dlouhodobě věnuje dětským onkologickým pacientům.

Klauni celý týden navštěvovali své nové kamarády a učili je cirkusovým kouskům. Vrcholem společného trénování bylo páteční slavnostní představení v pravém cirkusovém šapitó pro rodiče, ostatní děti, personál i smíchuplné dárce. Své nově nabyté dovednosti představilo celkem 13 dětí z onkologického oddělení ve věku od 8 do 12 let. Po celou dobu se ozýval radostný smích a každý vystupující si na konci svého představení mohl užít potlesk od svých fanoušků.

Podívejte se sami na fotky z celého týdne do naší fotogalerie nebo TADY na video ze závěrečného vystoupení. 

Foto: Ondřej Vojčiniak

„Na dětech bylo vidět, že si celý týden bezvadně užily. Jako kdyby z nich tréma úplně opadla a staly se z nich hvězdy dne. Smích a zábava na dětské oddělení jistě patří a my si moc ceníme práce, kterou Zdravotní klaun odvádí nejen během týdne Cirkus Paciento, ale i při Klauniádách nebo programu Ambulance. I pro nás je příchod klaunů vždy příjemným a pokaždé novým zážitkem,“

zhodnotila program Cirkus Paciento Michaela Hradilová, koordinátorka projektů pro pacienty ze Šance Olomouc, o.p.s.

Foto: Ondřej Vojčiniak

Cirkus Paciento pro pozůstalé děti - mobilní hospic Strom života, Nový Jičín.

Cirkus Paciento jede dál! Tentokrát navštívil areál Orlovny v Novém Jičíně. Děti se proměnily v artisty a po celém týdnu trénování předvedly své nové cirkusové dovednosti nedočkavému publiku. Svou chvilku slávy zde zažilo celkem 19 dětí ve věku od 6 do 14 let.

Tyto děti zažívají náročné životní období, neboť jim odchází nebo již odešel někdo z jejich blízkých, rodič, prarodič nebo sourozenec. Mobilní hospic Strom života pomáhá pozůstalým dětem v rámci speciálního programu Klub stromeček.

Malé artisty přišli podpořit jak rodinní příslušníci a zaměstnanci hospicu, tak i dárci a podporovatelé organizace Zdravotní klaun. Celé představení doprovázel smích dětí i dospělých. Zdravotním klaunům se tak podařilo navodit veselou atmosféru a dětem připravit týden plný zábavy.

Foto: Ondřej Vojčiniak

„Po týdnu tréninků s klauny vidíme, jak dětem vzrostla sebedůvěra a opět se jim začal vracet úsměv na jejich tváře. Procházejí si nelehkým obdobím a program Zdravotních klaunů jim pomáhá soustředit svou pozornost na něco jiného a alespoň na chvíli zapomenout na své trápení,“

říká o programu Cirkus Paciento Jana Šnerchovápedagožka mobilního hospicu Strom Života.

abaton-monitoring