Chvilky smíchu a radosti pro ukrajinské děti v Ostravě

29.března 2022

Zdravotní klauni vyrážejí od poloviny března každý pátek ráno do Asistenčního centra pomoci Ukrajině v Ostravě. S jediným cílem – přinést chvilky radosti a smíchu dětem, které se svými blízkými uprchly před válečným konfliktem na Ukrajině. 

Spolu s Asistenčním centrem pro uprchlíky z Ukrajiny v Kongresovém centru v Praze je to již druhé takové místo, kam naši klauni pravidelně přinášejí rozptýlení a dobrou náladu.

V pátek 25. března vyrazily do Ostravy hned 3 skvělé klaunky. Naše Apolena Vykulená s Angelikou Káčovou, doprovázené kolegyní klaunkou přímo z Ukrajiny – Mafkou.

Mafka, civilním jménem Maria, společně se svými dvěma dcerami utekla před válečným konfliktem a dostala se až do Ostravy. Jen co se zde sama trochu rozkoukala, rozhodla se aktivně zapojit do pomoci svým krajanům tak, jak umí nejlépe – rozdáváním smíchu a radosti.

Maria je zkušená zdravotní klaunka, která na Ukrajině navštěvovala děti v nemocnicích, a i tady se rozhodla pomáhat, kde bude potřeba a přinášet tolik potřebné rozptýlení. A my jsme moc rádi, že posílila dvojici našich klaunek právě v Asistenčním centru pomoci Ukrajině v Ostravě. Mario, děkujeme!

Máme radost, že můžeme plnit naše poslání a rozdávat radost a smích tam, kde je to nejvíce potřeba. Naše spolupráce je zde navíc velmi vítaná, jak popisuje Zdravotní klaunka Jana Vozáriková:

„Setkaly jsme se s moc milým přijetím. Děti byly nadšené, radostně se k nám přidávaly a smály se, prostě děti.

Stejně jako v nemocnicích se rády nechaly vytrhnout ze svých strastí. Ale i jejich blízcí s námi často alespoň na chvíli zapomněli. Dobrovolníci, policisté a další pracovníci nás také vítali vřele a s úsměvem.

Mám z klaunování tady moc dobrý pocit. Má to obrovský smysl.“

S napětím situaci na Ukrajině i kolem nás stále sledujeme a snažíme se s ní bojovat tak, jak umíme nejlépe – smíchem. Naši Zdravotní klauni jsou na nestandardní situace školení a trénovaní, nechybí jim ani zkušenosti v podobě zahraničních misí, které v minulosti absolvovali (mimo jiné také na Ukrajině). Více si můžete přečíst ZDE.

Kde je smích, je i naděje.

abaton-monitoring