Výzva Fandy Havlíka přinesla smích v hodnotě 59 155 Kč!

Jak jsem se stal dobroběžcem

Jmenuju se Fanda Havlík a jsem nadšeným dobroběžcem. V roce 2015 jsem se chtěl jako tehdy relativně amatérský běžec zúčastnit pražského půlmaratonu. Jenže ouha, startovní čísla byla beznadějně vyprodaná. A tak jsem hledal možnosti, jak svého vysněného startovního čísla dosáhnout.

Na stránkách RunCzech jsem objevil možnost běžet jako patron pro organizaci Zdravotní klaun, věděl jsem toho o fungování této organizace velmi málo, ale první návštěva, kdy jsem si šel "jen vyzvednout startovní balíček", mnohé změnila. Přivítání a celková energie lidí v kanceláři mě naprosto nadchla a v tu chvíli jsem věděl, že jsem našel něco, co mnozí nazývají smyslem, posláním, směrem nebo kotvou. 

A tak jsme začali společně s rodinou organizaci Zdravotní klaun podporovat na všech možných frontách. Začal jsem všechny závody běhat v klaunském tričku, při závodech rozdávat malým i větším dětem klaunské nosy, organizaci finančně podporovat a jako správný ambasador začal šířit podporu i dál.

 

Jak vznikla myšlenka zúčastnit se newyorského maratonu?

Asi každý z nás si dáváme v životě nějaké cíle, máme své sny, které bychom si chtěli splnit. A tak i u mě vznikla v roce 2016 utkvělá představa, že když už jsem „ten běžec“, co zvládl s vypětím sil asi tři půlmaratony, co kdybych si jednou v životě zaběhl i ten maraton?

Do New Yorku přeci jen daleko, řeknete si, ale mne v té době velmi inspirovala kniha Brandona Stantona Humans of New York plná fotografií a příběhů o tomto krásném městě. V tu chvíli jsem věděl, kde chci svůj maraton zaběhnout. Hned v zápětí ale přišla pomyslná studená sprcha - na takovou akci se z nás amatérských běžců ze zámoří dostane opravdu jen málokdo... Má báječná žena však za mými zády zorganizovala „narozeninový fundraising“ k mým 40. narozeninám - pokud mi chtějí moji blízcí, rodina a přátelé koupit nějaký dárek, tak nemusí a mohou přispět na splnění mého snu. To byl rok 2020 a já si naivně myslel, že mám svůj sen na dosah...

Člověk míní, osud mění

Tuto část svého příběhu snad ani nechci psát, vzpomínat ani detailně popisovat i přesto, že má šťastný konec. Zatímco se na začátku jara roku 2020 začal šířit Covid-19 a celý svět řešil globální epidemii, náš mladší syn Kubík velmi vážně onemocněl. Šlo o velmi rozsáhlý atopický ekzém s poruchou imunity. Vše šlo pro celou naši rodinu v tu chvíli stranou, náš život se zhroutil. Se ženou jsme zanechali zaměstnání a nepřetržitě se starali o nemocného Kubíčka. Zhruba rok a půl jsme strávili po nemocnicích hledáním cest, jak mu pomoci. Mým snem už nebyl newyorský maraton, ale uzdravení Kubíčka.

Tehdy přišla nabídka ze Zdravotního klauna, zda nechceme vyzkoušet virtuální klauniádu. Nemocné dítě se skrze obrazovku snaží dva úžasní klauni alespoň trochu rozptýlit v jeho nemilé situaci. Přesně v tu chvíli pochopíte, o čem klaunská profese opravdu je. O léčbě naší duše. Nejen duše dětských pacientů, ale jejich vyčerpaných a zoufalých rodičů, kteří prochází nejtěžší životní zkouškou.

Ten příběh končí šťastně, oproti jiným životním příběhům a osudům, ale právě naše téměř tříletá životní zkušenost nám ukázala nejen křehkost našeho osudu, ale také jakou sílu a moc má lidská duše.  

Když naleznete opravdu silnou motivaci

Uplynuly tři náročné roky, které měly šťastný konec. To největší přání, které jsme jako rodina měli, se nám podařilo zvládnout. Nyní přišel okamžik, kdy se vrátit k dnešní optikou „nevýznamnému“ snu.

Kubík se pomalu začal začleňovat do dětské komunity ve školce a já se rozhodl využít a zaktivovat můj maratonský balíček z roku 2020 a stoupnout si v neděli 5. listopadu 2023 na start svého prvního maratonu.

V březnu jsem začal ukrajovat první kilometry maratonské přípravy. V myšlenkách jsem se však stále vracel k bolestným vzpomínkách na Kubíčkovu nemoc a přemýšlel jsem, jak pomoci šířit dál svoji vlastní zkušenost vlivu psychosomatiky na naše zdraví. A tehdy mi to došlo - spojím naší zkušenost s nemocným synem a dlouholeté ambasadorství pro organizaci Zdravotní klaun

Mým cílem je nejen hrdě vyběhnout v tričku s červeným klaunským nosem a šířit poselství smíchuplné pomoci i za oceánem, ale vybrat pro Zdravotního klauna symbolických 42 195 Kč (délka maratonského běhu v metrech) a pomoci tak jedné úžasné profesi, která dokáže zachraňovat lidskou duši.

abaton-monitoring