Jak na správnou hygienu doma i v nemocnici

Umýváte si ruce při každém příchodu domů, do práce či k lékaři? A co děti, kýchají vždy do rukávu či kapesníku? Spoustu věcí bereme na lehkou váhu, říkáme si „Co se tak může stát…“, „Jsem tady jen na skok…“, „Jedno pčíknutí…“. Je však potřeba myslet na to, že pravidelné dodržování hygienických pravidel je základem pro ochranu našeho zdraví a prevencí před infekčními nemocemi. Pojďme si společně zopakovat jednak základy osobní hygieny vás i těch nejmenších, jednak pár zajímavých tipů a rad, které se vám budou hodit především při návštěvě lékaře a nemocnice. Zvlášť na místech, kde je velká koncentrace nebo fluktuace nemocných lidí, bychom totiž neměli podceňovat vůbec nic a poctivě dbát na zvýšenou osobní hygienu. Ale začneme pěkně od začátku… 

Základní hygienické návyky u dětí

Děti si chtějí hrát, na pravidla nemají jednoduše čas ani energii. Od toho jsme tu my dospělí, abychom jim pravidla stanovili, vysvětlili, připomínali, a pozor – abychom jim šli ve všem příkladem. Vždyť víte, že děti moc rády opakují dospělácké chování. Na které činnosti musíme být opravdu důslední? 

  1. Ústní hygiena – zuby je potřeba čistit minimálně 2x denně, ideálně navíc i v průběhu dne po sladké dobrotě. Znáte např. písničku „Když jde malý bobr spát?“. Je potřeba dětem čištění co nejvíce zpříjemnit. 

  2. Mytí rukou – po příchodu zvenku dovnitř (domů, do škol(k)y, k lékaři, do herničky…), před jídlem, po hraní s barvičkami, plastelínou či kinetickým pískem. Na písku jim můžete ukázat, jak malinké jsou bakterie, které na rukách rády řádí. Dokud děti nesmyjí poslední zrnko, nebudou ruce úplně čisté. 

  3. Čisté spodní prádlo – zdá se to jako samozřejmost, ale vzpomeňte si na příběhy, kdy děti po týdnu na táboře přivezly zcela čistých 7 kalhotek nebo slipů a 7 párů ponožek. Čím dříve děti tohle pravidlo pochopí, tím větší je pravděpodobnost, že si na táboře budou vědět rady a poučí třeba i nepořádného kamaráda. 

  4. Pravidelná sprcha – dospělí berou večerní sprchu jako něco příjemného, děti to často vidí jinak: „Sprcha? Už zase? To je otrava.“ Ano, sprcha nebo koupel by měly být každodenním rituálem. Jak dětem tuto činnost zpříjemnit? Pořiďte jim mýdlo s jejich oblíbenou vůní či postavičkou, kupte jim hezkou houbičku, pusťte jim k tomu veselou hudbu… 

  5. Kašlání a kýchání – zakrývat si ústa, to je jasná věc. Ale čím? Nejlépe kapesníkem nebo třeba rukávem. Holé ruce nejsou ideálním řešením, protože bakterie, které přiletí z úst na ruce, je potřeba opět důkladně smýt. 

  6. Smrkání – tak tady se naopak snažte rukávu vyhýbat. Čím dřív děti naučíte smrkat do kapesníku, tím dřív se vyhnete odsávačkám, slepeným rukávům i prstům v nose. Dávejte dětem kapesníky např. do mikiny, do batůžku, do skříňky ve škol(c)e, na pracovní či herní stůl… Čím častěji je budou mít na očích, tím jednodušeji a rychleji si na ně vzpomenou. 

Hygiena rukou

Ano, mytí a dezinfekce rukou je jedno z nejzákladnějších hygienických pravidel. Díky pandemii Covid-19 jsme se jej snad všichni dokonale naučili. Nebo ne? Pokud jste ve druhé větě v úvodu našeho článku odpověděli „Ne“, věnujte prosím pár minut následujícím bodům. 

  • Opláchněte si ruce vodou. 

  • Naneste mycí prostředek a pečlivě jej roztírejte po dlaních, na prsty, mezi prsty, na hřbety rukou, na zápěstí, a to po dobu minimálně 15 vteřin. 

  • Mýdlo z rukou pořádně opláchněte vodou.  

  • Pokud to jde, tak ideálně loktem zastavte vodu. 

  • Osušte si ruce, nejlepší je použít papírovou utěrku. (Věděli jste, že sušáky na ruce prý v místnosti víří bakterie?) 

  • Na závěr byste měli ještě použít dezinfekční prostředek a opět jej nanést do každého záhybu vašich rukou. Dezinfekci mějte stále u sebe, hodí se několikrát denně. 

Zvýšená hygiena u lékaře

Právě u lékaře, na poliklinice, v nemocnici a na jiných podobných místech je dodržování hygienických návyků zásadní. Každý den se zde točí velké množství nemocných lidí, takže pravděpodobnost, že si odtud odnesete kromě receptu na léky i něco horšího, je vysoká. Kromě důkladné dezinfekce rukou myslete i na další zásady:

 

  • Sahejte na co nejméně věcí kolem sebe i na sobě. 

  • Udržujte odstupy od ostatních návštěvníků.

  • Po návštěvě WC si ruce umyjte podle výše uvedeného návodu a opět dezinfikujte.

  • Svačinku nejezte holýma rukama, nechejte si ji v obalu (nejlepší je odložit ji na později, ale hlad je někdy silnější).

  • U pití nesahejte na otvor pro pití a opatrně manipulujte s víčkem.

Návštěvy v nemocnici

Chystáte se navštívit blízkého na nemocničním pokoji? Potom si zapamatujte nejen body uvedené v předchozím odstavci, ale také následujících pár speciálních tipů: 

 

  1. Při vstupu na nemocniční pokoj si dezinfikujte ruce (V tomto případě můžete vynechat dezinfekci při příchodu do nemocnice, protože všeho moc také škodí.). 

  2. Nesedejte si na lůžko pacienta. Je to lákavé, ale oblečení máte stejně špinavé jako byly vaše ruce, než jste si je vydezinfikovali.

  3. Cítíte, že na vás něco leze? Raději na návštěvu vůbec nechoďte. Bude vás to sice mrzet, ale představte si, jak by vás mrzelo, kdybyste nemocnému pacientovi přidali ještě další nemoc.

  4. Nesete pacientovi něco dobrého na zub, nějaký dárek? Vše by mělo být nejlépe omyté nebo otřené vlhčenými ubrousky. 

  5. Pokud jdete na návštěvu na oddělení, které vyžaduje zvýšenou hygienu a má svá specifická pravidla, poradí vám s nimi zdravotnický personál. Vše prosím stoprocentně dodržujte, je potřeba chránit zdraví (mnohdy těžce) nemocných pacientů. 

Přísná hygienická pravidla pro zdravotnický personál

Říkáte-li si, že jsou všechna ta pravidla a dezinfekce hrozně otravná, myslete na to, že může být hůř. Veškerý zdravotnický personál včetně jeho spolupracovníků má seznam hygienických předpisů ještě jednou tak dlouhý. Příkladem mohou být Zdravotní klauni, kteří chodí pravidelně na dětská oddělení nemocnic rozdávat radost a smích těm nejmenším pacientům. Ti musí udržovat v dokonalé čistotě také své rekvizity, které používají k hraní nebo rozveselování dětí. Kromě svých rukou tak dezinfikují i hudební nástroje nebo třeba chrochtající prasátka. Pečovat musí také o svůj kostým, od nosu až po plášť. Zvlášť, pokud vstupují na oddělení se zvýšeným hygienickým režimem. Na některých odděleních používají dokonce i roušky, a to ne kvůli tomu, že by se cítili nemocní (v takovém případě na klauniádu vůbec nenastoupí), ale proto, aby ochránili těžce nemocné děti s oslabenou imunitou. 

abaton-monitoring