Za zásluhy o smích

A jak to dopadlo s předáním Vašich podpisů?

Naším cílem bylo získat alespoň 1000 podpisů do konce července, ale už během několika hodin jsme začali tušit, že náš „Everest“ dobudeme mnohem dříve… Stačilo pouhých 20 dní k proběhnutí cílovou rovinkou! Co nám nám udělalo snad ještě větší radost? Všechny ty stovky nádherných vzkazů pro Garyho plných vzpomínek na osobní setkání i slov chvály a podpory pro všechny naše Zdravotní klauny.

Děkujeme!

Posledním, neméně důležitým úkolem, bylo předání na Hrad. Pojali jsme to trochu po klaunsku, ale se vší úctou a pokorou. Vše jsme proměnili do podoby leporela a v pondělí 14. srpna 2023 vyrazili na Hrad. S podporou 1858 vašich podpisů se nám šlo zlehka a hrdě.

Balíček doručoval náš Dr. Evžen Hustoles - podívejte se, jak to celé dopadlo.

Ochrana osobních údajů

KLIK A PUSTÍTE VIDEO

Kolik z vás podpořilo Garyho svým podpisem?

tohle byl náš minimální cíl
0
tohle byl náš minimální cíl
tolik podpisů jsme získali
0
tolik podpisů jsme získali
a tolik krásných vzkazů jste Garymu poslali
0
a tolik krásných vzkazů jste Garymu poslali

Medaile pro Garyho

Desítky programů pro děti a seniory na míru, tisíce dojemných příběhů, milióny úsměvů a hlavně – už přes 20 let každodenní víření ponuré atmosféry nemocnic a zdravotnických zařízení. Tohle všechno, a ještě víc by dnes nebylo bez zakladatele Zdravotního klauna Garyho Edwardse. I proto ho v roce 2012 Česká lékařská společnost J. E. Purkyně ocenila medailí za dlouhodobý a významný přínos zdravotnictví. A proto ho teď, v roce 2023, Česká pediatrická společnost navrhuje na medaili nejvýznamnější – STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ z rukou prezidenta České republiky. A my jsme ji v tom spolu s vámi podpořili. Děkujeme za každý váš hlas a vzkaz!

První český Zdravotní klaun

Psal se rok 1998, když americký herec, klaun a muzikant Gary Alven Edwards začal dětem v českých nemocnicích přinášet radost. Své návštěvy financoval nejdřív zcela z vlastních zdrojů. V roce 2001 nakonec oficiálně založil občanské sdružení Zdravotní klaun. Dnes organizace s 93 profesionálními Zdravotními klauny rozdává smích a naději desetitisícům dětí a dříve narozených, vydává odborné publikace a školí současné i budoucí zdravotníky. 

Nepotřebuješ Zdravotní clown?

A jaký je vlastně Garyho příběh? Narodil se v roce 1951 v Ohiu. Vystudoval hudbu a také klaunskou školu Dell Arte International School of Physical Theater. Už v té době začal chodit do nemocnic i domovů pro seniory jako klaun, nicméně po studiích se rozhodl cestovat po Evropě. Pravé štěstí pak našel u nás v České republice, kde se také oženil, usadil a rozhodl se obnovit své nadšení pro zdravotní klaunování.  

První tři roky Gary klaunoval pro děti sám. Živil se hudbou a také přednášel nejen zdravotníkům o významu humoru v nemocnicích. Postupně nabíral kontakty a podporovatele, podařilo se mu založit oficiální občanské sdružení a začal k sobě hledat další kolegy – klauny. Jak to dopadlo, už víte sami.  

Co možná ale nevíte, že Garyho cesta neskončila u hranic České republiky. Obdobnou organizaci Červený nos založil i na Slovensku, pomáhal budovat zdravotně-klaunské projekty v Palestině nebo v Polsku, učí klauny v Rakousku, Německu, Maďarsku a dalších zemích.  

Gary Edwards předal vedení organizace v roce 2013. Dodnes je však pevnou součástí týmu, lektoruje klaunské dílny a workshopy, přednáší na odborných konferencích a stojí v čele správní rady organizace.  

Gary Edwards - skvělý klaun a výtečný řečník

Gary Edwards přichází do nemocnice a klauniáda může začít
DEEP TALKS 123: Gary Edwards – Profesionální klaun, zakladatel organizace Zdravotní klaun
Gary v roce 2014 přednášel o důležitosti humoru ve zdravotnictví/Humor in healthcare na TEDx Brno
abaton-monitoring