2. VZDUŠNÁ KLAUNIÁDA | Vánoční a dechberoucí!

08.ledna 2021

"Klauni jsou zázrak pro nás všechny," říká ředitelka Domova seniorů

Když nemohli Zdravotní klauni vstoupit dveřmi, přišli oknem. Na vysokozdvižné plošině vystoupali do výšky třetího patra, aby mohli klientům domova Elišky Purkyně v Praze po svém klaunském způsobu popřát radostný advent. Vzdušná klauniáda pro seniory se v roce 2020 roce konala již podruhé. 

 

PO NÁROČNÝCH TÝDNECH PŘIŠLA ČISTÁ RADOST

Domov Elišky Purkyňové v pražských Dejvicích má za sebou mimořádně náročný podzim. „Bylo to to nejhorší, co jsem ve svém profesním životě zažila,“ říká ředitelka Domova paní Eva Kalhousová. V závěru listopadu totiž na zařízení, které vede, dopadla druhá vlna pandemie koronaviru. „Onemocněly desítky seniorů a také ošetřujícího personálu. Byla to krizová situace, kterou jsme museli řešit a vyřešit během hodiny. Do normálního stavu jsme se dostávali celé tři týdny,“ říká ředitelka.  

Návštěvu Zdravotních klaunů, kteří si ke klientům Domova našli cestu díky vysokozdvižné plošině, bere jako vánoční zázrak, a to nejenom pro seniory. „Po tom, čím jsme si prošli, jsme se s klauny znova nadechli, dali nám důvod těšit se na něco radostného,“ dodává.

Ředitelka domova Eva Kalhousová zná Zdravotní klauny a jejich práci z dětského oddělení FN Motol v Praze. Dlouho si prý přála tenhle živelný příval radosti zprostředkovat i svým klientům. Klasickou klauniádu tu přitom stihli ještě před pandemií. O to více se na jejich adventní Vzdušnou návštěvu těšili. 

„Klauni do těch našich pokojů vnesou radost, úsměvy. Jejich kouzlo funguje i takhle přes okno. Nedá se to popsat. Do našeho domova klauni pokaždé přinesou takovou zvláštní náladu. Každá klaunská návštěva je pro nás svátek – a to neříkám nijak formálně. A ta dnešní, po tom, co máme za sebou, je pro nás o to cennější,“ dodává ředitelka. 

UDÁLOSTI - 16. 12. 2020 - ČESKÁ TELEVIZE

REAKCE SENIORŮ JSOU BEZPROSTŘEDNÍ

„Senioři v domovech prožívají pandemii a všechna omezení intenzivně. Dopady na jejich psychiku jsou obrovské. Přemýšleli jsme proto, co pro ně můžeme jako klauni udělat – a napadla nás Vzdušná klauniáda,“ říká autor myšlenky Zdravotní klaun Petr Liška. Je jedním ze čtyř klaunů, kteří se za svým publikem nechali vynést až dvacet metrů vysoko. 

„Reakce seniorů jsou bezprostřední, cítíme z nich radost. Vidíme, jak je naše zaklepání na okno potěšilo. To za trochu balancování na plošině stojí,“ usmívá se dlouholetý Zdravotní klaun. 

Dodržování pravidel jako základ pravidelných klauniád

Před klauniádou, i když se konala venku, čtveřice klaunů prošla testováním. „Jsme opatrní. Už na začátku pandemie jsme si nastavili velice přísná hygienická pravidla, která všichni dodržujeme. Díky nim můžeme kromě podobných speciálních projektů pokračovat v naší pravidelné práci,“ vysvětluje Petr Liška. Aktuálně tak klauni působí v 80 % zařízení pro děti i seniory, která navštěvovali před rozšířením Covidu 19. 

„Pandemie také prověřila naši kreativitu. Ukázalo se, že my klauni jsme velmi flexibilní,“ doplňuje Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka Zdravotního klauna. Kromě Vzdušných klauniád od letoška nabízejí svým dětským klientům třeba bezplatnou online Virtuální klauniádu. „Letošní rok potvrdil, jak silná a potřebná je myšlenka přinášet radost a dobrou náladu tam, kde se jí nedostává,“ dodává.  

Za bezplatné poskytnutí vysokozdvižné plošiny srdečně děkujeme firmě Statech, s.r.o. - Mateco. Za krásné foto děkujeme panu Jaroslavu Bouzkovi

abaton-monitoring