Darujte bezpečně a smysluplně

29.listopadu 2023

Závěr roku, čas kolem Vánoc, je pro mnohé z nás bilancováním nad rokem uplynulým i nad tím, co se nám povedlo nebo nepovedlo, co dobrého jsme vykonali. Je to také čas darování.

Kromě darů pro své blízké v této době mnoho lidí přemýšlí také o podpoře širší společnosti, třeba formou darování finančního obnosu některé z neziskových organizací, projektu, který jim dává smysl. Možná i vás již některá organizace sama oslovila – ať už dopisem do schránky, e-mailem, telefonicky nebo přímo na ulici.

Neziskových organizací je dnes opravdu velké množství. Jejich rozmanitost zrcadlí rozmanitost naší společnosti. Jen těžko lze najít oblast života, které by se některá nevěnovala. Neziskové organizace poskytují dostupné zdravotní a sociální služby, doplňují tradiční vzdělávací systém, starají se o kulturní, sportovní a rekreační vyžití, hájí práva znevýhodněných a řeší veřejné problémy.

Každý může podpořit organizaci, která je jeho srdci nejbližší. Každý čin i každá koruna se počítá.

Jak poznat, zda peníze opravdu poputují na dobrou věc?

  • Vždy si ověřte, jakou organizaci podporujete – transparentnost jejích aktivit, hospodaření. Profesionální nezisková organizace bude mít důležité informace vždy uvedené na svém webu, včetně auditované výroční zprávy, adresy se sídlem v České republice a kontaktu, na koho se v případě pochybností obrátit.
  • Darujte bezpečně on-line na kontrolovaný účet. I v případě, že vás zástupce neziskovky osloví na ulici nebo po telefonu, vždy máte plné právo si raději informace ještě sami ověřit – na internetu nebo třeba telefonicky se zástupcem organizace. Pokud o daru uvažujete, nehraje roli, jestli peníze dané organizaci dáte hned na místě nebo je zašlete o pár hodin později on-line na kontrolovaný účet organizace. Navíc tak získáte potvrzení o daru, který si pak můžete odečíst od základu daně.

Podívat se na naši Výroční zprávu 2022

Jak darovat bezpečně peníze v hotovosti?

První možností je veřejná sbírka

  • Kasička, do které své finance vhodíte, je součástí veřejné sbírky jenom v případě, pokud je přelepená a orazítkovaná razítkem příslušného finančního úřadu. Přelep nesmí být poškozený.
  • Z této „krabičky“ není možné peníze průběžně vybírat, ani vrátit např. z vhozené pětisetkoruny dvě stě korun. Je to tedy způsob dohledu obdobný tomu, který známe pod pojmem „elektronická evidence tržeb“, zdokumentuje se a zaeviduje každá přijatá koruna. Máte tedy jistotu, že veškeré vybrané prostředky bezpečně doputují na dobrou věc. 

Druhou možností je zakoupení upomínkového předmětu

  • Ideální je předměty kupovat bezpečně na eshopech vybrané neziskové organizace. Měli byste tam najít informace, kolik % jde následně na danou službu a potvrzení o tom, že jste si předmět zakoupili. Koupíte-li si předmět např. na akci neziskovky, měli by vám vystavit příjmový doklad.

Pomáhejte vždy podle sebe a svých možností. Jak to cítíte. Nejlépe pravidelně a dlouhodobě. Zadáním trvalého příkazu se darování může stát přirozenou součástí vašeho života, na kterou můžete být pyšní.

Podpořte aktivity naší organizace Zdravotní klaun

S pobytem v nemocnici si všichni spojujeme bolest, strach a smutek. Ale vy to můžete změnit. Pomáhejte smysluplně - přineste dětem a dříve narozeným radost, když ji nejvíc potřebují.

 

 

Děkujeme, že pomáháte!

abaton-monitoring