Vítejte v klaunském šapitó! Cirkus Paciento zahájil další sezónu.

17.července 2023

Ne všechny děti mají možnost zažít dvouměsíční prázdniny naplno. Mnoho z nich musí vyměnit tábory a dovolenou u moře za pobyt na dětském oddělení v nemocnici. Zpestřit letní dny malým pacientům chtějí i letos Zdravotní klauni se svým programem Cirkus Paciento, během kterého se děti celý týden učí novým akrobatickým či kouzelnickým trikům, které pak v závěru týdne předvedou na velkolepém představení v cirkusovém šapitó. 

Jak se Cirkus Paciento připravuje, jak se dětem i zdravotníkům líbí a mnoho dalších informací najdete v našem zpravodaji.

Chci si přečíst zpravodaj

Závěrečné představení (Šance Olomouc - FN Olomouc), foto: Jan Doležal

Závěrečné představení (Šance Olomouc - FN Olomouc), foto: Jan Doležal

Celkem 16 Zdravotních klaunů tak stráví své léto na cestách napříč Českou republikou, aby přinášeli dobrou náladu a smích dětem, které si nemůžou užívat prázdniny stejně jako ostatní. Své klaunské šapitó postaví v těchto městech:

  • ÚNOR/BŘEZEN - Dětská psychiatrická nemocnice Opařany
  • ČERVENEC - Šance Olomouc - FN Olomouc (současní a bývalí dětští onkologičtí pacienti)
  • ČERVENEC - Dětská nemocnice Brno   
  • ČERVENEC - Strom Života Nový Jičín (pozůstalé děti)
  • SRPEN - FN Motol v Praze (dětská psychiatrie)
  • ZÁŘÍ - Hamzova léčebna Košumberk (dětská rehabilitace)
  • ZÁŘÍ - Psychiatrická nemocnice Louny (dětská psychiatrie)

 

Cirkus Paciento je promyšlený týdenní program s vlastní metodikou určený dětem, které tráví svůj čas v léčebných zařízeních. Během cirkusového týdne se pod vedením Zdravotních klaunů, kteří jsou v civilu a bez červených nosů, naučí spoustu zajímavých dovedností od kouzlení přes žonglování a akrobacii až po zpívání, tančení nebo recitování poezie. Na závěr děti vystoupí v kostýmech na slavnostním představení, které se koná v pravém cirkusovém šapitó. Co všechno se naučily, předvedou před zraky rodičů i dalších malých pacientů

Takové aktivity přinášejí dětem radost, povzbuzení a naději. S lepší náladou se pak probouzí také chuť zajímat se o věci okolo sebe a hrát si. Program malým pacientům navíc dodává pocit, že něco dokážou, a pomáhá jim vyniknout, což pozitivně působí na jejich psychiku

Nácvik představení (Šance Olomouc - FN Olomouc), foto: Jan Doležal

Závěrečné vystoupení (Mobilní Hospic Strom Života Nový Jičín)

Ani déšť nás nezastaví

Poslední červencový týden jsme klaunskou šapitó postavili v Novém JIčíně, kde již několik let ve spolupráci s Mobilní Hospic Strom života pořádáme Cirkus Paciento pro děti, které ztratily někoho z blízkých rodinných příslušníků. 

Děti pod vedením klaunů nacvičily závěrečné představení plné kouzel, žonglování, tance a ve své cirkusové maringotce procestovaly takměr celou Evropu. Počasí nám sice nepřálo, ale klauni jsou mistři improvizace! Představení jsme odehráli sice uvnitř v suchu a teple, ale potlesk jsme sklidili veliký! 

abaton-monitoring