Seznamte se

28.března 2018

Velký muž velkého srdce a velkého množství životních rolí

– to je David Najbrt. Svůj čas dělí mezi povinnosti evangelického faráře, Zdravotního klauna, otce tří dětí a manžela.

Davide, jak vlastně dokážeš o Velikonocích skloubit všechny své role?

“Přestože lidové velikonoční tradice mají s těmi křesťanskými pramálo společného, myslím, že mohou pokojně fungovat vedle sebe. Není zrovna mým šálkem kávy hledat nějaké více či méně krkolomné paralely mezi lidovými zvyky a křesťanskou oslavou Kristovy smrti a vzkříšení, ale nemám sebemenší problém stihnout obojí. V mém případě letos zejména v kostele a nemocnicích, na doma to přece jen moc nevychází. 

Velikonoční program faráře pro mne obvykle začíná čtvrtkem, kdy se v církevní tradici připomíná poslední večeře Ježíšova s učedníky. Na Velký pátek připravuji večerní bohoslužby. V neděli a pondělí pak vedu dopolední bohoslužby a pojedu i do kazatelské stanice – na „odloučené pracoviště“. Příprava bohoslužeb se plánuje asi na jeden pracovní den, takže je zřejmé, že s rodinou se přes svátky moc neužijeme. 

V rámci rodiny tak budu úřadovat nejvíce ve čtvrtek, kdy doprovázím synka na drobný zákrok do nemocnice. Žena s dětmi pak pojedou k babičce, ke které je to jinak z Břeclavi s malými dětmi dost daleko. Tradičně nám ale doma roste jarní travička, která se letos trochu moc povedla, až se v ní kašírovaná kuřátka ztrácejí. Vajec máme plnou lednici, tak když stíháme, jakože letos ne, něco i upečeme. 

Ani roli Zdravotního klauna o Velikonocích nezanedbám, a najdu si čas na dvě sváteční návštěvy. sobotu v domově pro seniory v Kamenné čtvrti, a na Velikonoční pondělí na onkologii v dětské fakultní nemocnici v Brně. Pomlázku bere doktor Hajný pochopitelně s sebou – letos konečně samonaváděcí se zabudovaným detektorem pozadí.”

A co bys vzkázal přátelům Zdravotního klauna k nadcházejícím svátkům?

“K velikonocům bych chtěl všem popřát, aby ty sváteční volné dny využili co nejpříjemněji a našli prostor i na ty důležité věci, na které nám všem tolikrát čas v běžném všedním provozu nezbývá. Rozmyslet zase o kus dál, to, co je v životě opravdu důležité, o co opravdu jde. Nejenom z perspektivy dne, týdne, roku, ale celého života, od začátku až do konce. Kdybych měl nadhodit něco k přemýšlení na křesťanskou velikonoční notu, tak bych si dovolil citovat jednoho ze svých učitelů, profesora Jana Hellera – “Smysl života je v moci oběti.” Požehnané Velikonoce!”

David Najbrt

Jako farář David působí od roku 2006. Mezi Zdravotní klauny se zařadil před deseti lety jako doktor Hajný. V současnosti je nedílnou součástí brněnského týmu, kde je zapojen do programů dětských a geriatrických klauniád a Cirkusu Paciento. Je ženatý, má tři děti a radost mu pravidelně dělá hudba.

Zpět k příběhům

abaton-monitoring