VIRTUÁLNÍ KLAUNIÁDY | První dotaz po narkóze - můžu zavolat klaunce?

26.května 2020

Virtuální klauniáda na vlastní kůži

Devítiletá Elinka se narodila s nadpočetnými vyvinutými třenovými zoubky. Přestože nebolely, bylo jasné, že v budoucnu by působily problémy. Nastal nejvyšší čas na jejich extrakci a datum operace se nachýlil. Vyděšené Ele, s představou „obřích injekcí a lékařů s motorovou pilou“, pomohly od strachu Virtuální klauniády!  

I zaměstnanci naší organizace, kteří léta pracují na tom, aby měly nemocné děti k dispozici Zdravotní klauny, se občas dostanou na tu pomyslnou „druhou stranu“ - s vlastními dětmi se sami se ocitnou v nemocnici. To je i případ naší kolegyně Vendulky, jejíž dcerka podstoupila operaci ve FN Motol. Zákrok proběhl v období karantény, kdy Zdravotní klauni do nemocnic nesměli, a tak kolegyně s dcerkou vyzkoušely náš  nový program Virtuální klauniády. Jaké to bylo? Zeptali jsme se za vás!

Vendulko, s jakou diagnózou Ela do nemocnice nastupovala?

Elinka měla nadpočetné, plně vyvinuté jedničky. Znamená to, že měla třetí zuby, které měly kořeny až do nosu. Musely se operativně odstranit. Kdyby začaly růst, mohla by přijít o své jedničky, které má na celý život. Naše operace byla specifická tím, že Elinka nepociťovala žádnou bolest. Nic od čeho by jí zákrok mohl ulevit. Prostě se malé dítě muselo smířit s tím, že se to musí stát, protože jednou by to mohl být problém.

Ele je teprve devět let. Byla to její první operace v narkóze? Jak jste to obě prožívaly?


Ano, byla to první operace a větší zákrok vůbec. Já jsem se bála hlavně proto, že jsem sama obdobný zákrok absolovovala, a věděla, že je to velmi bolestivé. Elinka celý večer před odjezdem do nemocnice proplakala. Měla představu obřích injekcí a doktorů s motorovou pilou, kteří jí rozřežou pusu. Proto jsem neváhala a rezervovala jí Virtuální klauniádu, která proběhla hned po přijetí na oddělení (Dětská stomatologie ve FN Motol).

Jaký rozdíl v Elině náladě jsi po Virtuální klauniádě pozorovala?  

Rozdíl jsem viděla už v momentě kdy zjistila, že Virtuální klauniádu vůbec bude mít. Moc se na ni těšila. Určitě to byl ten moment, kdy pochopila, že být v nemocnici není tak zlé. Po klauniádě s doktorem Bedřichem Vitamínem byla nadšená a každému vyprávěla jeho vtípky. Od té chvíle se pořád ptala, kdy už budou zase klauni.

Věděla, že bude mít Virtuální klauniádu i před operací?  

Ano. Věděla i že to bude vrchní sestra Sladěna, kterou už familiárně nazývala „mojí Sláďou“. Na tuto Virtuální klauniádu, vlastně tak trochu program NOS! ve virtuální podobě, se připojila ještě pacientka z vedlejší postýlky, Janička, která šla na operaci před námi. Celé ráno se neslo v diskuzích, která má větší strach a po klauniádě se sestrou Sladěnou zcela zapomněly, že jdou na operaci! Na sál obě odjížděly obě s úsměvem a „svojí Sládě“ mávaly. To první, co po probrání z narkózy chtěly, bylo volat Sladěně!

Doporučila bys tedy Virtuální klauniádu ostatním?  

Jednoznačně! Virtuální klauniáda dokázala úplně změnit náladu dětem i nám maminkám. Je to velký rozdíl, když se před operací smějete a vaše dítě je opravdu a upřímně veselé. Zmizely všechny ty slzy a strachy, které jsme řešily před odjezdem do nemocnice.

Úrazy a nemoce si nevybírají, stát se to může v každé rodině. Aby tuto náročnou dobu překlenuli rodiče i jejich děti beze strachu a v dobré náladě jsme tu my Zdravotní klauni a naše skvělé programy...jako třeba Virtuální klauniády!

Zarezervujte Virtuální klauniádu pro své nemocné dítě!

abaton-monitoring