Není klaun jako Zdravotní klaun

24.července 2018
  • Zajímavosti

Když se řekne „klaun“, představí si většina z nás podsaditého chlapíka s křiklavě oranžovou parukou, obrovskými botami, kostýmem hrajícím všemi barvami a výrazným líčením. To má však ke klaunovi Zdravotnímu hodně daleko…

Zdravotního klauna dělají – spíše než křiklavé vnější atributy – schopnost empatie, hravost, citlivost k vlastním „nedostatkům“ a „chybám“. Zdravotní klaun tedy vychází zevnitř a teprve tento vnitřní stav se nějak projevuje venku.

PROČ SE ZDRAVOTNÍ KLAUNI NELÍČÍ? 

Cirkusový klaun musí být dobře viditelný pro široké publikum na vzdálenost mnoha, často i desítek, metrů. I jeho tvář musí být proto líčením značně exponována. Zdravotní klauni jsou naopak svému publiku velmi blízko a navíc bývají jejich diváci malí a často ležící. Vše, co je groteskně zvětšené, tak může zblízka působit strašidelně a nepřirozeně. Zdravotní klauni proto nepoužívají žádný nebo jen minimální make up.

PROČ ZDRAVOTNÍ KLAUNI OBLÉKAJÍ POUZE DECENTNÍ KOSTÝMY?

Velké kostýmy, boty či kalhoty a široké rukávy mohou být nebezpečné při pohybu v omezeném prostoru nemocničního pokoje, vybaveného různými lékařskými přístroji. Také kostýmy Zdravotních klaunů proto mají civilní nádech, byť často s nějakým absurdním prvkem.

K ČEMU TEN BÍLÝ PLÁŠŤ?

Při tvorbě klaunských postav vycházíme z lékařského prostředí – v něm se hospitalizované děti koneckonců nacházejí, nad ním potřebují získat nadhled, jemu se potřebují zasmát. Zdravotní klauni nenabízejí útěk do světa fantazie, ale objevují skrytou legraci a netušené možnosti skutečného nemocničního prostředí, ve kterém se jinak děti mohou cítit beznadějně uvězněny. Nabízejí způsob, jak se zasmát vlastnímu trápení a tím nad ním získat aspoň na chvíli vrch.

A CO NIKDY NESMÍ CHYBĚT? 

No přece – červený nos!

Legrační doktory a sestry v bílých pláštích s červenými nosy můžete v nemocnicích po celé České republice potkávat již od roku 2001. Za 17 let již Zdravotní klauni vykouzlili úsměv na tvářích statisíců těch, kterým do smíchu právě není.

Kliknutím na button si přečtěte, jak zhodnotila kostýmy našich klaunů módní návrhářka Beáta Rajská (str. 10)

MÓDNÍ POLICIE

abaton-monitoring