Co je Rádio Klaun?

Nápad připlout k posluchačům na vlnách Rádia Klaun původně vznikl v době sílící pandemie, kdy se lidé v domovech seniorů ocitli v izolaci a naši Zdravotní klauni je nemohli navštěvovat osobně.

Skupina Zdravotních klaunů vymyslela a natočila rozhlasové pořady na různá témata a dala je k dispozici domovům a zařízením pro dříve narozené, které pravidelně navštěvují. Nahrávky ztvárnili tak, aby je mohli klienti domovů poslouchat jak ve skupině při společných aktivitách, tak individuálně.

Doteď mohli nahrávky slyšet pouze klienti v zařízeních pro seniory, se kterými spolupracujeme, a kde jim nahrávky zpestřují denní program i v čase, kdy tam klauni nemohou být fyzicky.

Vzhledem k velké oblíbenosti pořadů jsme se ale rozhodli, že jednotlivé díly zveřejníme také na streamingových službách Spotify a Apple PodcastsPořady si tak nyní může zdarma pustit kdokoliv a kdykoliv. Prozatím jsme zveřejnili pět přibližně hodinových epizod, ale tím rozhodně nekončíme! Těšit se můžete i na další, tematické díly, které budeme postupně během roku přidávat. 

A tož Vás zveme! Ochutnejte s námi!

Čekají vás pořady plné autorských příběhů, veselých historek a oblíbených písní. Nechybí ani zábavné básně, hádanky i recepty na různé dobroty. Nahrávky jsou určeny zejména pro dříve narozené, ale na jejich vlnách se může svézt kdokoliv.

Tak rychle, nastupujte, každou chvílí vyplouváme! Kapitán Archibald i jeho kolegové už na vás čekají. Račte si vybrat:

Speciální vánoční díly

 • Na vlnách vánočních zvyků (Přehrát zdarma na Spotify nebo na Apple Podcasts)

  Vánoce už jsou za rohem. Užijte si je s našimi Zdravotními klauny u speciálních zimních epizod. V prvním adventním díle si popovídáme o nejznámějších vánočních tradicích. Proč se hází střevícem a co znamená hvězdička při krájení jablka? Jako vždy si i zazpíváme, tentokrát ty nejkrásnější české koledy.

   

 • Na vlnách vánočních příprav (Přehrát zdarma na Spotify nebo na Apple Podcasts)

  Zdobení stromečku, pečení cukroví, balení dárků. Připravujeme se na Vánoce. Jak tyto tradice vznikly? Proč má vánočka tři copy a od kdy se zdobí vánoční stromeček? Pusťte si druhý adventní díl Rádia Klaun a zazpívejte si s námi ty nejkrásnější české koledy!

   

 • Na vlnách Štědrého dne (Přehrát zdarma na Spotify nebo na Apple Podcasts

  Vánoční plavba pokračuje a už se nám blíží Štědrý den! Stromeček máme nazdobený, dárečky nazdobené. Vrhneme se na přípravu večeře a u toho si přečteme vánoční povídky a zazpíváme písničky z Popelky nebo Šíleně smutné princezny.

   

 • Na vlnách Silvestra (Přehrát zdarma na Spotify nebo na Apple Podcasts)

  Oslavte s našimi Zdravotními klauny závěr roku! S veselými příhodami, vtipy a zábavnými písněmi si vychutnáte Silvestr plný radosti a smíchu. Tak na zdraví a šťastný nový rok!

K celoročnímu poslechu:

V úvodním díle se seznámíme s hlavními mluvčími, jednotlivými Zdravotními klauny, kteří vás potěší nejrůznějšími zajímavostmi i dobrými recepty na grog a Tatranské kotletky. Zaposlouchejte se do melodií skladby Život je jen náhoda a zavzpomínejte na nakupování mandarinek v Jednotě u zábavných historek našich klaunů. 

Zazpívejte si s Boženou, Archibaldem, Maxmiliánem a Bedřichem! Tato epizoda je, jak už název napovídá, zaměřena na hudbu. Dozvíte se něco o Mozartovi i o lidových písních a pár si jich také zazpíváme. Chybět nebudou ani příběhy nebo recepty, například na výborný bezový sirup proti kašli. 

Vyjíždíme na výlet! Kam ale pojedeme? A co si sbalit s sebou? Připravte se s našimi klauny na cestu. Příběhy o cestování, písničky o lásce i víně a k tomu dozlatova usmažené řízky, které při vyjížďkách zkrátka nesmí chybět. Pohodlně se usaďte, vyrážíme! 

Vyprávění o těch nejkrásnějších místech a městech v České republice. Užijte si pouť přes celou naši zemi. Projdeme ji křížem krážem. Těšit se můžete na trochu té historie, několik zajímavostí a rébusů i na ty nejznámější lidové písně. Ale především na spoustu zábavy! 

V této epizodě si budeme povídat o lásce. Zavzpomínáme si na první lásky ve školce a ve škole, ale také na ty velké osudové lásky v životě. Zaposlouchejte se do líbezných rýmů milostných básní a zazpívejte si ty nejznámější romantické písně s našimi klauny. 

Dobroty pekli, krájeli a nalévali autoři celého projektu:

MgA. Marcela Šiková alias Božena Blažená 

Mgr. Petr Liška alias korvetní kapitán Archibald

Mgr. Martin Falář alias Maxmilián Ledvinka

Mgr. Zdeněk Grečnár alias Bedřich Hubička 

Jak probíhá natáčení?

Natáčíme vždy v podvečer, připravíme si pohoštění a dobré prostředí, přímo k tématu. To vše je nutné k vytvoření patřičné atmosféry. Posluchač by pak měl získat dojem, že je s námi a může se kdykoli připojit. Může si dát k poslechu třeba kávu, pohodlně se usadit a užít si pohodovou atmosféru.

Spolupracuje s námi profesionální zvukař a tvůrce rozhlasových pořadů Tomáš Černý a s každým dalším dílem přicházíme na úžasné možnosti rádiového vysílání. 

Jak s nahrávkami pracovat?

Klienti domovů pro seniory, se kterými spolupracujeme, si mohou nahrávky kdykoliv sami vyžádat u aktivizačních pracovníků na přenosném disku nebo přímo poslechnout z tabletu nebo počítače. Personál domova může nahrávky použít i ve větší skupině během společných aktivit.

Pokud byste měli zájem si nahrávky poslechnout i vy nebo vaši blízcí či klienti, můžete si je zdarma poslechnout na jedné z těchto platforem: Spotify nebo Apple Podcasts.

V případě dotazů k nahrávkám nebo k celému projektu Rádio Klaun prosím kontaktujte Irenu Dubail, která vám ráda poskytne další informace.

Na koho se obrátit s případnými dotazy?

Irena Dubail
garant programu Humor pro dříve narozené
abaton-monitoring