doktor Jarda Ťuhýk

Tomáš Holý
“Dělat šaška je stejně těžké, odpovědné a poctivé jako dělat lékaře, architekta, horníka nebo vynálezce.“ - Miroslav Horníček

Klaunské jméno

Doktor Jarda Ťuhýk 

Vzdělání 

Pražská konzervatoř, vysokoškolské 

Kdo je doktor Jarda Ťuhýk?

Jarda Ťuhýk se nebojí přiznat, že medicínu studoval dálkově. Své služby poskytuje s akčními bonusy (např. k operaci tlustého střeva udělá plastiku nosu zdarma). Rád spolupracuje se sestrou, kterou s oblibou poučuje, ale když jde do tuhého, nechá ji i operovat. Je veselý i rozčilený, hlučný i vnímavý, šetřivý i štědrý (když to nejde z jeho kapsy). Ťuhýk má amatérskou kapelu, její repertoár si testuje na pacientech, neboli jak s oblibou říká na "pacoších". Rád hraje karty o jablka, toaletní papír, kuře, zkrátka o vše, co nemocnice pacientům dá. Když má hlad, předepisuje přísné diety a zabavuje i osobní jídlo. Výčet toho, co doktora Ťuhýka baví, je veliký. Tak například ho baví měnit atmosféru nemocnice. Ze zkušenosti ví, že kolikrát stačí jen upřímně pochválit třeba smutnou sestru a okamžitě vidíte, jak tuto pozitivní energii posílá dál do okolí. Baví ho, že si doktoři zvykli na konkurenci, která dost alternativním způsobem léčí jejich pacienty, a že dokonce klauny nazývají svými kolegy. Baví ho, že klauni mohou hrát a zpívat a nikdo je neokřikuje: "Buďte tiše, tady jste v nemocnici". Naopak se otevírají dveře pokojů, ze kterých vykukují zvědavé děti se svými rodiči, kteří se ke klaunům rádi přidávají. Baví ho improvizovat s klaunskými partnery a nechat se od nich i od sebe překvapovat, o čem bude klauniáda na dalším pokoji. 

Kdo je Tomáš Holý?

Ke Zdravotnímu klaunovi se Tomáš dostal náhodou. Před X lety v Naivním divadle v Liberci, kde byl v té době čerstvě v angažmá, pořádal zakladatel zdravotních klaunů Gary Edwards konkurz na nové klauny. Tomáš se o něm dozvěděl náhodou, když šel po chodbě ze zkoušky, a protože byl zvědavý, tak se ho nakonec zúčastnil. A protože byl Tomáš zvědavý, tak se ho nakonec zúčastnil. Sám na tento zážitek dnes vzpomíná: “Dostávali jsme nesmyslné a srandovní úkoly, Gary byl opravdu vtipný a mě to celé moc bavilo. Pak jsem byl pozvaný ještě na několik dílen, až jsem se stal nakonec Zdravotním klaunem. Jsem za tuhle náhodu moc rád.” Tomáš Holý si se Zdravotním klaunem obloukem plní svůj dětský sen, kdy chtěl být záchranářem. 

abaton-monitoring