Zdravotní klauni stojí po boku první linie
„Nemocnice nám daly jasný signál, že nás stále chtějí mít po boku“, říká ředitelka Zdravotního klauna
Úkolem Zdravotních klaunů je nosit radost do míst, kde se jí nedostává. Přestože tuto misi plní již téměř 20 let, ještě nikdy nebyli tak potřební jako nyní v době pandemie Covid-19. V době, kdy jsou děti v nemocnicích a senioři v domovech izolováni víc než kdy dřív. V době, kdy jsou zdravotníci na pokraji fyzických i psychických sil. Při zachování veškerých protiepidemiologických pravidel jsou Zdravotní klauni pro přetížená oddělení velkým přínosem.
Zdravotní klauni osobně po boku první linie
V běžném režimu naši Zdravotní klauni pravidelně navštěvují dětská oddělení 63 nemocnic po celé zemi. Zklidňují atmosféru, dodávají radost do stresového prostředí, probouzejí zdravý nadhled a zmírňují obavy. I proto, nebo spíše právě proto, je v nemocnicích potkáte i nyní, v době pandemie Covid-19. „Aktuálně působíme v 70 % nemocnic, které běžně navštěvujeme. Nemocnice nám tím daly jasný signál, že smysl naší práce vidí a chtějí nás mít po boku. V této křehké situaci v tom vidím také velký projev důvěry, kterou nechceme zklamat,“ říká ředitelka Zdravotního klauna Kateřina Slámová Kubešová.
Nesporný přínos humoru a radosti do aktuálního dění v nemocnici potvrzují slova primářky oddělení klinické psychologie FN Motol, Mgr. Zuzany Kocábové, Ph.D.: „Jsem moc ráda, že se podařilo fungování Zdravotních klaunů v nemocnicích udržet, byť za přísných hygienických podmínek. Osobně považuji za důležité, že se alespoň částečně daří zachovat to, co tvořilo "předcovidovou normalitu" - například právě Zdravotní klauny s jejich humorem a nadhledem.“ Psychická kondice všech je po náročných měsících velmi křehká. Optimismus a dobrou náladu Zdravotních klaunů proto s otevřenou náručí přijímají nejen malí pacienti a senioři, ale také vyčerpaní rodiče, zdravotníci i nelékařský personál nemocnic a domovů pro seniory.
Za dětmi osobně i po internetu
Kromě tradičních klauniád pro děti na lůžkových odděleních nadále probíhá i většina dalších programů, které vykouzlí úsměv nemocným. V Třinci a Ostravě-Porubě tak klauni nadále doprovází malé pacienty předoperačním procesem (NOS!). Zájem neustal ani o návštěvy dětí v domácí paliativní péči (Přezůvky máme!). Frekvence klauniád na úrazové ambulanci FN Brno se po dohodě s vedením oddělení dokonce zdvojnásobila (Klaunská pohotovost).
Na místa, kam za dětmi nesmí osobně, nosí klauni radost po internetu. Například v Olomouci z prosklené kukaně ve vestibulu nemocnice. S dětmi, které leží na oddělení o pár pater výše, komunikují přes putovní tablet.
Tváří v tvář Zdravotním klaunům se však díky programu Virtuální klauniády baví nemocné děti po celé zemi. Prostřednictvím internetu s klauny zažívají spoustu zábavy malí pacienti v hospitalizaci i domácí péči. Klauniáda probíhá v zabezpečeném online prostředí formou videohovoru a rodiče ji mohou bezplatně objednat prostřednictvím webového formuláře.
Za seniory osobně, po internetu i na papíře
Dopřát smích seniorům, nejohroženější a nejizolovanější skupině obyvatel, je pro Zdravotní klauny důležitý úkol. „Současnou situaci se snažíme citlivě odlehčit a připomenout, že hra, humor, hudba a podobně jsou zdravou cestou k uvolnění stresu a napětí,“ říká Irena Dubail, specialistka geriatrických programů organizace.
Dobrou náladu klauni seniorům přinášejí prostřednictvím živých videohovorů, ale také formou klaunské dopisové korespondence. Program Pošta pro dříve narozené se osvědčil již na jaře, jak ukazuje zkušenost pražského Domova pro seniory Elišky Purkyňové: „Dopisy, které klauni poslali, dokáží vykouzlit úsměv na tvářích našich seniorů, udělat jim lepší den. Každý týden jsme společně čekali a těšili se na další dopisy.“ V tomto domově se bude také v polovině prosince konat unikátní akce nazvaná Vzdušná klauniáda. Klientům do oken budou Zdravotní klauni hrát a zpívat z vysokozdvižné plošiny.
Osobní klaunské návštěvy seniorů probíhají aktuálně mimo jiné ve FN Motol na takzvaném postcovidovém oddělení. Zde se starají o klienty seniorských domovů, kteří již prodělali onemocnění Covid-19, a prozatím se nemohou do domovů vrátit zpět. Rozptýlení, smích a zpěv zde vítají s otevřenou náručí.